Zorunlu Deprem Sigorta Ücretleri Ne Kadar?

Zorunlu Deprem Sigorta Ücretleri Ne Kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) genel anlamda belediye sınırları içinde kalan meskenleri kapsayan sigorta sistemidir.
DASK ile depremin, yangın, infilak ve yer kayması dahil, sigortalı binalarda ve temellerinde, doğrudan neden olacağı maddi zararlar sigorta bedeline kadar Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından teminat altına alınmaktadır. 8 Mayıs’ta yürürlüğe giren 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’na göre ‘zorunlu deprem sigortası’ yaptırmayanlar 18 Ağustos’tan sonra elektrik ve su aboneliğini başlatamayacak. İşte bu tür bir yaptırım olunca ev sahiplerini Zorunlu Deprem Sigortası yaptırma telaşı sardı. Çünkü artık son iki gün! Peki bu sigorta fiyatları hakkında bilginiz var mı? Fiyatlar neye göre belirleniyor.

Primlerin Tespiti
Sigorta primi tutarını 3 faktöre göre belirlenir.
Binanın bulunduğu deprem risk bölgesi,
Binanın yapı tarzı,
Meskenin brüt yüzölçümü. Sigorta primi, deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde daha çok, düşük riskli bölgelerde daha az olacak şekilde hesaplanır.

Bu bağlamda 5 risk bölgesi ve 3 farklı yapı tarzına göre 15 farklı tarife fiyatı belirlenmiştir.
Yapı Tarzına Göre Bölge Bazında Fiyatlar (‰) I. Bölge
II. Bölge
III. Bölge
IV. Bölge
V. Bölge
A-Çelik, betonarme, karkas yapılar 2.20 1.55 0.83 0.55 0.44
B-Yığma Kagir Yapılar 3.85 2.75 1.43 0.60 0.50
C-Diğer Yapılar 5.50 3.53 1.76 0.78 0.58

Deprem risk bölgeleri ayrımında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası” dikkate alınır. Yukarıdaki tarifede belirtilen yapı tarzlarının tanımı ise aşağıdaki gibidir:
A- Çelik, Betonarme Karkas Yapılar: Çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılardır.
B- Yığma Kagir Yapılar: Taşıyıcı duvarları moloz taş, kesme taş, tuğla veya boşluklu, boşluksuz beton briket gibi malzemeden yapılan, karkas olmayan, döşeme, merdiven ve tavanları beton veya betonarme olan yapılardır.
C- Diğer Yapılar: Yukarıdaki gruplara girmeyen yapılardır.
634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki apartman ve sitelerde toplu sigortalar da yapılır. Yönetici tarafından yaptırılan, en az sekiz bağımsız bölümü içeren toplu sigortalarda, yukarıdaki tarife fiyatları üzerinden % 20 oranında indirim yapılır.

DASK nerede yaptırılır?
Zorunlu Deprem Sigortası poliçeleri yetkili sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acenteleri aracılığı ile yaptırılır. DASK nam ve hesabına işlem yapan halen 30 yetkili sigorta şirketi ve bu şirketlerin acenteleri DASK nam ve hesabına Zorunlu Deprem Sigortası yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ