10 bin kişiye iş imkanı geliyor!

10 bin kişiye iş imkanı geliyor!

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Haziran ayında kabul edilerek yürürlüğe girdi. Yeni kanun kapsamında 10 bin kişi İş Güvenliği Uzmanlığı alanında çalışmaya başlayacak. Daha önce iş güvenliği nedir, nasıl iş güvenliği uzmanı olunur, kimler iş güvenliği uzmanı olabilir? Bu başlıklar altında çeşitli haberlerle okuyucularımızı bilgilendirmiştik.

Hem işverene hem de çalışana birçok yeni yükümlülük getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu haziranda uygulamaya girdi. Kanun, kamu ve özel sektöre ait bütün işleri ve işyerlerini, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanları kapsıyor. 1.4 milyon işletme ve 11 milyon çalışanı kapsama alan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere üç sınıfa ayrılan iş kolların göre düzenlemeler yapıldı. Çok tehlikeli işler grubu için Ocak 2013’te, tehlikeli işler grubu için Mayıs 2013’te, az tehlikeli işler grubu için ise Mayıs 2014’te yürürlüğe girecek yasanın getireceği sorumluluklar için hazırlıklar da başladı. Kanun kapsamında işveren ve çalışanın yanı sıra aynı zamanda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarına sorumluluklar yükleniyor, bir önceki kanundaki sorumluluklar devam ediyor. Öte yandan işverene maddi ve manevi tazminat, çalışana işi durdurma ve iş akdini fesih yetkisiyle birlikte işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına yapacakları herhangi bir ihmal sonucunda yetkilerinin askıya alınması ve yetki iptali gibi sonuçlar doğuruyor.

Çalışanlar Daha Özgür

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Tezel, “Yeni yasayla çalışma ortamında herhangi bir güvensiz ve tehlikeli durumda İş ve Bölge Çalışma Müdürlüklerine başvurabilme ve işverenin iş akdini fesih etmesi, işin durdurulması neticesinde çalışmadığı günlerde de maaşını alabilme hakkı çalışanın elini güçlendiren önemli bir unsur” diyor. Şirketlerin bulundurması gereken İş güvenliği uzmanı ile ilgili eksiklik dikkat çekiyor. 9 binin üzerinde iş güvenliği uzmanımız var. Ancak toplam ihtiyacın 20 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Sektörde uzman açığı olduğunu vurgulayan PERYÖN Başkanı Yiğit Oğuz Duman, büyük işletmelerde bile bu konuda sorun yaşanıyor, ancak asıl problemin KOBİ’lerde görüldüğünü belirtiyor. Bakanlığa göre Türkiye’nin iş güvenliği uzmanı ihtiyacı 15 ile 20 bin civarında bulunuyor. Yaklaşık 8 bin civarında belgeli uzman var.

Her Şirkette İşyeri Hekimi Zorunlu

Eski mevzuatta iş güvenliği uzmanı 50 ve daha fazla çalışanı olan işletmeleri, işyeri hekiminin ise 50 ve daha fazla çalışanı olan işletmeler için zorunluluğu bulunuyordu. Yeni kanunla, her işveren tehlike sınıfına göre hekim bulunduracak.

İş Güvenliği Uzmanlarına Ek Gelir

İşyerlerinde henüz kapsamlı bir iş güvenliği kültürüne olmadığından, gerekli niteliklere sahip bir personel iş güvenliği uzmanı olarak görevlendiriliyor. Arme İstisnai Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Serkan Küçük, “Üretimde çalışan bir mühendis aynı zamanda o firmanın iş güvenliği uzmanı olarak da görev yapabilir” diyor. Öte yandan görevinin yanı sıra uzmanlık yapmak isteyenler ek bir gelir elde ediyor.Küçük, “Örneğin, bir firmanın bakım bölümünde çalışan bir mühendis aynı zamanda o firmanın iş güvenliği uzmanı olarak da Bakanlığa bildirildi ve kendisiyle sözleşme yapıldıysa, çalışma süresine bağlı olarak maaşında önemli bir artış kaydediliyor” diye konuşuyor.


Bir önceki yazımız olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 193 personel alıyor başlıklı makalemizde mühendis alımı, Orman bakanlığı personel alımı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. muharrem yilmaz dedi ki:

    slm ben tercubeli bir bule viç operetoruyum 7 yil dir bu işi yapiyom yaşim 30 buyuk firmalarda çaliştim enka yüksel gama can inşahat bir içde tercube çok önemli bizm işlerde çok dikkat ve sabir isteyen bir işdir şimdi herkes 300 tly sertifka aliyo bende kule viç operetoruyum diyo makineye çikiyo ben kazalar başliyo bençe deneyimi olmayani almasinlar saygilarimla

BİR YORUM YAZ