100 bin kişiye, iş güvenliği uzmanı olma fırsatı

100 bin kişiye, iş güvenliği uzmanı olma fırsatı

is-sagligi-guvenligi-uzmani-sertifikasiYeni İş Güvenliği Yasası kısmen uygulamaya girdi. Yasa kapsamında 30 Haziran itibaren 600 bin işletme, iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kalacak. Birçok kişi iş güvenliği uzmanı olmak için açılan kursları tamamlayarak sertifika sahibi oldular bile.

Temmuz 2014’te yasanın tamamı yürürlüğe girecek. Bu tariften itibaren 1 milyon 450 bin işletmede iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu gelecek. Yeni düzenleme 100 bin kişiye istihdam kapısı açacak.

Bu tarihten sonra oluşacak iş güvenliği uzmanı ihtiyacını karşılamak için Çalışma Bakanlığı kolları sıvadı. İş güvenliği uzmanı olabilmek için öncelikle mühendislik, mimarlık, teknik öğretmenler ve fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölüm mezunu olmak gerekiyor. Bu okullardan mezun olanlar 180 saat uygulamalı, 40 saat teorik eğitim alarak iş güvenliği uzmanı olabilmek için Milli Eğitim’in sınavlarına katılıyor. Milli Eğitim’in geçtiğimiz günlerde 30 bin kişinin katıldığı bir sınav gerçekleştirdi. Bu yıl iki iş güvenliği uzmanlığı sınavı daha yapılacak. Bu sınavlara da 30’ar bin kişinin katılması bekleniyor. Sınavda başarılı olanlar, isterlerse iş güvenliği uzmanı olarak isterlerse de işletmelerde ortak sağlık ve güvenlik biriminde sözleşmeli olarak çalışabilecekler.

Bakanlığın verilerine göre Türkiye’de iş kazası oranı oldukça yüksek. Her gün en az üçü ölümle sonuçlanan ortalama 172 iş kazası meydana geliyor. 6 kaza ise iş görmezliğe yol açıyor. Türkiye’nin iş kazalarındaki yıllık kaybı 7 milyar lirayı buluyor. Bu kazaların yüzde 98’i ise engellenebilir kazalardan oluşuyor. Hükümet iş kazalarının önüne geçmek için kolları sıvadı. Bu tabloyu İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı yürürlüğe koyarak değiştirmek istiyor. Yasanın uygulamaya başlanmasıyla her işletme için iş güvenliği uzmanı zorunlu kılınıyor. İş güvenliği uzmanları kaza risklerinin önceden tespit ederek, gerekli önlemlerin alınması,  tehlikelerin ortadan kaldırılması için çalışacaklar. Uzman çalıştırmayan işyerlerine her ay için 5 bin 390 lira ceza kesilmesi öngörülüyor.

İş güvenliği uzmanı olmak isteyenler, alacakları eğitimi başarıyla bitirmeleri halinde sınavda da başarılı olduklarında sertifikalarını alacaklar. İş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanarak C sınıfı belgeye sahip olanlar ‘az tehlikeli’, B sınıfı belgeye sahip olanlar ‘az tehlikeli ve tehlikeli’, A sınıfı belgeye sahip olanlar ise ‘bütün tehlike sınıflarında’ yer alan işyerlerinde çalışabilecekler. İş güvenliği uzmanı belgesine sahip olanların, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yılda bir eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimlerine katılması zorunlu kılınıyor.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ