300 Bin İİBF Mezun İşsiz Var!

300 Bin İİBF Mezun İşsiz Var!

300 Bin İİBF Mezun İşsiz Var!İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İİBF mezunu yaklaşık 300 bin genç işsizimiz bulunuyor. Türkiye’de 166 Üniversitenin 95’inde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi var. Şu anda 300 bin İİBF’li işsizlikle mücadele ediyor. İşsiz mezunla ilgili haberler bazı zamanlarda basında yer alsa da onların sesine kulak veren yok.

İşsizler ordusunun büyük kısmını oluşturan İİBF’liler deneyimsiz oldukları için özel sektörde iş imkanı bulamıyor. Kamuda ise İİBF’liler için istihdam alanı çok az bulunuyor.

İİBF Her Yıl 30 Bin Mezun Veriyor

Türkiye’de bulunan 95 üniversitenin İİBF’nden kaba bir hesapla her yıl 200 öğrenci mezun oluyor. Açıköğretim’den mezun olanlar da eklenince saayı daha da artıyor. Mezun olan binlerce öğrenci işsizlikle karşı karşıya kalıyor.

8 işsizden Biri İİBF’li

15 Kasım’da TÜİK tarafından açıklanan veriler Türkiye’de 2.5 milyonun üzerinde işsiz olduğunu gösteriyor. Her yıl 30 bin İİBF’li de işsizler ordusuna katılınca her 8 kişiden 1’i İİBF mezunu!

Son veriler Türkiye’de 450 bin genç işsiz olduğunu gösteriyor. Bu işsizlerin büyük bir bölümünü, 300 bini aşkın İİBF’li oluşturuyor.

İİBF’liler kamuda yaratılan yetersiz istihdam alanı yüzünden de iş bulamıyor. Kamuda 300 bin İİBF’li için sadece 10 bin kişilik kadro açılıyor. Sorunun kaynağı olarak öğrencilerin büyük bir bölümünün İİBF tercih etmeleri görülse de, asıl sorun kaynağının 95 fakülte açan devlet-Yök işbirliği olarak görülüyor.


Bir önceki yazımız olan Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek başlıklı makalemizde Fatih Metin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve istihdam hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ