Emniyet 10 bin koruma memuru alıyor!

Emniyet 10 bin koruma memuru alıyor!

10_bin_koruma_memuru_alinacakEmniyet Müdürlüğü tarafından duyurulan 10 bin koruma memuru alımları başlıyor!

İçişleri Bakanı Muammer Güler, koruma memuru alımı ile ilgili “İlk planda 10 bin koruma memuru almayı planlıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Muammer Güler, koruma memuru alımı ile ilgili detaylar hakkında da bilgi verdi. “Adı koruma memuru, sınıfı emniyet hizmetleri olacak. Alınacak koruma memurlar en az lise mezunu, belli beden ve fiziki yapıda olacak. Silah taşımayacak” dedi.

İçişleri Bakanı Güler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış resepsiyonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada bakanlığın çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Bakan Güler, polislerin statlarda görev almasıyla ilgili olarak, “Genel olarak stat içlerinde özel güvenlik kullanıyorduk, eski polisleri az miktarda kullanıyorduk. Ama özel güvenliklerin maalesef bu 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Şiddetin Önlenmesine dair kanun öngörülen ihlalleri önlemede yetersiz kaldığı görüldü. O nedenle özellikle derbi maçlarda polisi daha fazla stat içlerinde ve dışında görevlendireceğiz. Özel güvenlikler UEFA’nın öngördüğü yerlerde polis nezaretinde statlarda bulunmaya devam edecek. Yeni emniyet sınıfı içinde yeni bir emniyet görevi, koruma memurluğu adı altında ihdas ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kimler Koruma Memuru Olacak? 

Güler; koruma memurlarının üniversite ve statlarda görev alabileceğini belirtti. “Adı koruma memuru olacak. Sınıfı emniyet hizmetleri olacak. En az lise mezunu belli beden ve fiziki yapıda olacak. Silah taşımayacak. Ama önleyici zabıta olarak polise yakın görev yapacak. 6 yılı başarıyla geçirenler polisliğe geçebilecek. Önleyici tedbirler için silah dışındaki araçları kullanabilecek” şeklinde konuştu. Güler “Türkiye’de 30 bin polisin stat, bina korumasında görevli olduğunu belirtti. Polis görevini yapsın, hatta karakolun kapısını bile beklemesin. Karakolun kapısını koruma memuru beklesin. Bu kanunu çıkarırsak 30 bin polis memurundan tasarruf etmiş olacağız. İlk etapta 10 bin kişiyi almayı planlıyoruz. Altı ay iki devre halinde yetiştirilecekler” diye konuştu. Güler jandarmanın statüsüyle ilgili “polisin yaptığı görevi kırsal alanda yaptığını” ifade etti.

Koruma Memurları Polis Olacak Mı? 

Muammer Güler, “Jandarma İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir kurulmuştur. Biz jandarmanın sicil, terfi, disiplin gibi tüm boyutlarıyla İçişleri Bakanlığı ve mülki amirlerin yetkilerini arttıran bir düzenleme yapmak istiyoruz. Jandarmanın kıyafetinin değiştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor. Rengini demokratik bir şekilde belirleyeceğiz. İlgililerin görüşünü alacağız” diye konuştu.

Jandarma Komutanlığı‘nda 200 bin personelin 65 bininin rütbeli olduğunu, bu sayının zamanla arttırılacağını, bunun kaynağını da Jandarma’nın kendi yetiştireceğini belirtti. 


Bir önceki yazımız olan İstanbul’da 16 Eylül’de ücretsiz ulaşım! başlıklı makalemizde 16 Eylül, İBB ve İstanbul’da ücretsiz ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  alımlar ne zaman

 2. yağmur dedi ki:

  başvuru ne zaman nereye yapılıyor

 3. halil05383076621 dedi ki:

  ben silahlı güvenligim lise mezunuyum nezaman nereye başvurmamız gerekiyor acaba

 4. serkan bayburtluoglu dedi ki:

  nereye bas vurcazzz

BİR YORUM YAZ