İş Güvenliği Sertifikası Ücreti

İş Güvenliği Sertifikası Ücreti

is-sagligi-guvenligi-uzmani-sertifikasi

 Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 20 Haziran’da yasalaşmasıyla yeni bir iş kolu ortaya çıktı. Bu yasayla iş güvenliği uzmanlığı, bir meslek olarak dikkat çekmeye başladı. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın 1 Temmuz 2014’te yürürlüğe girecek maddeleri nedeniyle iş güvenliği uzmanlığına talep artı. Belli standartları taşıyan kişiler sertifika alabilmek için İş Güvenliği Kurslarına giderek sertifika almaya çalışıyorlar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından eğitim vermek üzere yetkilendirilmiş 101 eğitim kurumu bulunuyor. Türkiye’de iş güvenliği uzmanlığı yapanların sayısı giderek artıyor. 2014 Mayıs ayındaki sınavla bu sayının daha da artması bekleniyor.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun yürürlüğe girmesiyle iş güvenliği uzmanlarına ihtiyaç bir hayli arttı. İş güvenliği uzmanı yetiştiren kurslara büyük ilgi var. Geleceğin mesleği olarak bakılan iş güvenliği uzmanlığı için binlerce kişi kurlara katılarak sertifika almayı bekliyor.

Bazı maddeleri 20.06.2012 tarihinde, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun bazı maddeleri de 2013 yılbaşında yürürlüğe girdi. 30.06.2014 tarihinde ise yasanın tüm maddeleri yürürlükte olacak. Böylelikle birçok işyeri çalışanlarına standartlar çerçevesinde iş güvenliği sağlamakla mükellef olacak. Bu hizmeti sunacak iş güvenliği uzmanlarına da ihtiyaç o denli artacak.

Çalışma Bakanlığı’na bağlı olarak İş Güvenliği uzmanı yetiştirme yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezine (ÇASGEM) verilmiş. ÇASGEM 2013 yılında 1.000’den fazla kişiye uzmanlık eğitimi verdi. Ancak şu an Türkiye’de eğitim veren birçok özel eğitim merkezi bulunuyor. Özellikle de mühendisler iş güvenliği uzmanlığına büyük ilgi gösteriyorlar. ÇASGEM tarafından verilen eğitimlerde de bu işin bir meslek değil, hizmet olduğunun da altı çiziliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezine (ÇASGEM) eğitim ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mayıs ayında Ankara’da yapılacak İş güvenliği uzmanı sınavına hazırlayan özel kursların fiyatları 2000 TL’nin üzerinde olmasına rağmen, kontenjanlarının dolduğu söyleniyor. Ancak 2014 Ekim ayında yapılacak sınava hazırlananlar için yeni açılacak sınıflarda ise kurs ücreti 1200-1500 TL civarında değişiyor. İş güvenliği uzmanı yetiştirmek üzere kurslar düzenleyen üniversiteler de bulunuyor.


Bir önceki yazımız olan Teknosa 2014’te bin 500 kişiyi işe alacak başlıklı makalemizde 2014’te bin 500 kişi işe alınacak, Teknosa İş Başvurusu ve Teknosa işçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ