İş Güvenliği Uzmanı Maaş

İş Güvenliği Uzmanı Maaş

iguvenligi-uzmani6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 30.06.2014 tarihinde tüm maddeleri yürürlükte olacak. Bu kapsamda birçok işyeri İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı bulundurmak zorunda olacaklar. Dolayısıyla bu hizmeti sunacak iş güvenliği uzmanlarına da ihtiyaç artacak.  Eski mevzuata göre 50 ve daha fazla çalışanı bulunan işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri hekimi bulundurulması zorunlu iken artık tüm işyerlerinde tehlike sınıfına göre İş Güvenliği Uzmanı bulundurulacak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında Türkiye’de çalışan A, B ve çoğu C sınıfında çalışan 16 binden fazla iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulunuyor. Açılan kurslarda eğitim alarak sınavlar sonucunda başarılı olanlara sertifikaları veriliyor.

Ancak bu kadar talep olan İş Güvenliği Uzmanlarının maaşlarında işyerinden işyerine büyük farklılıklar görülüyor. İşletmeler genellikle bünyelerinde çalışan kişilerden kurslara katılarak sertifika almasını istiyorlar. Böylelikle o kişilerin maaşına bir miktar zam yaparak her iki işi birlikte yürütmelerini talep ediyorlar. Piyasada İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip olan birçok işsiz olduğunu söyleyerek asgari ücretle çalışmayı teklif eden işyerleri de bulunuyor. Bunların yanında medyada İş Güvenliği Uzmanlarının maaşlarının 8-10 bin lira olduğuna dair birçok haber yer alıyor. Ancak işverenler kendi çalışanlarını kursa göndererek daha az ücret ödemeyi tercih ediyor. Ücretini arttırmak isteyenler olduğunda ise  OSGB’den düşük ücretle çalışacak uzman talep edeceklerini söylüyorlar.

Bunun yanında görevleri, çalışan işçileri iş yerlerinde her türlü işle ilgili tehlikeden korumak ve risk faktörlerini ortadan kaldırmak olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da kendilerinin yeterince güvenceleri olmadığından dertliler. Uzmanlar, “İşçilerin can güvenliğinden sorumluyuz ama bizim bir güvencemiz yok.” diyerek sitemlerini iletiyorlar.


Bir önceki yazımız olan Teknosa 2014’te bin 500 kişiyi işe alacak başlıklı makalemizde 2014’te bin 500 kişi işe alınacak, Teknosa İş Başvurusu ve Teknosa işçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. cüneyt dedi ki:

    slm adım cüneyt 25 seneloik mobilya ustasıyım yaşım 35 yurt dışında iş arıyorum ilginiz için teşekürler

BİR YORUM YAZ