İstihdam teşviklerinden kadınlar yararlandı

İstihdam teşviklerinden kadınlar yararlandı

İstihdam teşvikleri kadınlara yaradıKadınların iş hayatından daha aktif olmaları için teşvikler veriliyor. Hükümetinde kadın isdihdamını arttırmak için çalışmaları sürüyor. İşverenlerin de kadın çalışan tercih etmelerini sağlayacak kolaylıklar sunuluyor.

Devlet yeni işe alımlarda SGK primini üstlenerek işverenin kadınları tercih etmesini teşvik etti. Bu uygulama ile kadın işsizlerin iş bulma oranı erkeklere kıyasla yüzde 4,3 oranında artış kaydetti. Erkeklerdeki oran değişmedi.

Kadınlara özel SGK prim teşvikleri 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlandı. Genç ve kadın istihdamını artırmak amacıyla başlayan uygulamanın daha çok kadınların iş bulmasını kolaylaştırdığı ortaya çıktı.

Merkez Bankası, Türkiye’de uygulanan istihdam teşviklerinin yaş ve cinsiyet üzerindeki farklı etkilerini araştıran teknik bir çalışma yaptı. “2008 Yılı İstihdam Teşviklerinin Farklı Demografik Gruplar İtibarıyla İstihdama Etkisi” ismini taşıyan analiz sonuçlarına göre, son yıllarda kadın istihdamındaki olumlu gelişmenin, uygulanan teşviklerden kaynaklandığı görüldü.

İlk yıl etki daha az 

İstihdam teşvikleri sayesinde, 30 yaş ve üzerindeki kadınların iş bulmasının kolaylaştığı ortaya çıktı.  Araştırma sonuçlarına göre bu kadınların iş bulması 30 yaş ve üzeri erkeklere kıyasla yüzde 2,9 oranında artırdı. Ancak 30 yaş altı erkeklerin iş bulma olasılıklarındaki artış yüzde 1,1 düzeyinde kaldı. Teşvik uygulamalarının ilk yılında elde edilen bu veriler, teşviklerin etkisinin ilk yılda kısmen de olsa sınırlı kaldığını gösterdi.

Merkez Bankası uzmanları, teşviklerin bir yıl sonraki etkilerini de inceledi. Ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. İşverenler ikinci yıldan itibaren teşviklerden daha fazla yararlanmaya başlarken, süreç kadınlar açısından daha da olumlu oldu. İkinci yılda, 30 yaş ve üzerindeki kadınların iş bulma olasılıkları 30 yaş ve üzeri erkeklere nazaran yüzde 4,3 oranında arttı. Teşviklerin erkeklerin istihdamına etkisi ise sınırlı kaldı.

Politikalar etkili sonuç veriyor 

2008 yılından itibaren uygulanmaya başlanan Merkez Bankası’nın analiz ettiği teşvikler arasında prim yükünün devlet tarafından üstlenmesi etkili oluyor. 18-29 yaş arası kadın ve gençleri ilk kez işe alan işverenleri asgari ücrete karşılık gelen SGK primlerini devlet karşılıyor. Bu teşvikte işverenlerin erkek yerine daha çok kadınları işe almalarını sağlıyor. Raporda, “İşgücü piyasasına katılımı kısıtlı olan gruplara istihdam sağlama amacı çerçevesinde irdelendiğinde, söz konusu politikanın etkin sonuçlar ürettiği değerlendirilmektedir” denildi.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ