Kamuda, 20 bin iş güvenliği uzmanı ihtiyacı var

Kamuda, 20 bin iş güvenliği uzmanı ihtiyacı var

Kamuda, 20 bin iş güvenliği uzmanı ihtiyacı var   Yeni çalışma kanunu 1 Ocak 2013‘te yürürlüğe girmesiyle beraber binlerce kişiye yeni iş fırsatları ile ek gelir fırsatı doğdu. Yeni iş kanunda birçok iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ihtiyacı oluştu. Yeni kanun yürürlüğe girmesiyle birlikte 120 bin kişiye iş olanağı sağlanacak. Daha önceki yazılarımızda sizlere iş güvenliği uzmanı nedir, iş güvenliği uzmanı sertifikası nasıl alınır? Bu konularla ilgili detaylı bilgiler paylaşmıştık. O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye İş Güvenliği Uzmanları ve İş Yeri Hekimleri Topluluğu (TÜİSAG) Başkanı Levent Kavlak, yeni kanun ile ilgili bilgiler verdi. 1 Ocak 2013’te yürürlüğe giren yeni çalışma kanunu ile birlikte 50 kişinin altındaki iş yerlerinin de iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğunun getirilerek, bu nedenle yaklaşık 120,000 uzmana ihtiyaç olacağını söyledi.

Olumlu Yönde Geriledi

Reuters’la röportaj yapan Kavlak Türkiye’de eskiden 50 kişi ve üzerinde çalışan bulunduran ve sanayiden sayılan işletmelerde iş güvenliği ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu olduğunu belirtti. “Ülkemizde 28,000 bu kapsama giren işletme bulunuyordu. Fakat iş kazalarının yüzde 98’i de 10 ve 50 kişi arasında çalışan bulunduran işletmelerde oluyordu” dedi.

Kavlak, 2010 verilerine göre Türkiye’de 62,903 iş kazası yaşandığını kaydederek “Bunlardan 1,474’ü ölümlü, 2,000’e yakın yaralanmalı iş kazası olmuş. Ölümlü iş kazalarının genellikle inşaat sektöründe gerçekleşmektedir. Ölümlü iş kazalarının maalesef 10–50 iş çalıştıran yerlerde daha fazla yaşanıyor. İnşaat, maden ve metal sektöründe de daha fazla ölümlü iş kazası yaşanıyor. Türkiye geçtiğimiz yıllarda iş kazalarının olumsuz sonuçları bakımından dünyada üçüncü Avrupa’da birinci sırada yer aldı. Ancak son 10 yılda bu durum iyi yönde gelişiyor. Son verilere göre Türkiye olumlu yönde geriledi ve 10’uncu 12’inci gibi sıralara düştü” dedi.

Bakanlık 30 Bin Dedi

TÜİSAG Başkanı Levent Kavlak yeni yasa ile iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu olan işletme sayısının 1.2 milyona çıktığını belirterek “Kamu kurumları da bu kapsama alındı. Bu durumda sadece kamunun 20,000 iş yeri güvenliği uzmanı ihtiyacı var. Temmuz 2014’te bir tane bile çalışan bulunduran işletmeler bu kapsama alınacak” diye konuştu. Kişisel olarak toplamda 120,000 iş güvenliği uzmanına ihtiyaç olacağını düşündüğünü ifade eden Kavlak, “Belki bu kadar da iş yeri hekimi ihtiyacı ortaya çıkacak. Böylece 200,000’e yakın yeni bir meslek grubu doğdu. Şu anda 50 ve üzerinde çalışan iş yerlerinde bu alanda çalışanların sayısı 2,000 ‘i buluyor. Bakanlık 20,000-30,000 kişi yeter diyor ama bu sayı çok daha yukarıda olacak” dedi.

Kavlak mühendislik, mimarlık, iş güvenliği meslek yüksek okulu gibi okullardan mezun olanların eğitim alarak ve sınava girerek iş güvenliği uzmanı sertifikası alabileceklerini belirterek, küçük işletmelerde bu hizmetin dışarıdan alınacağını söyledi. TÜİSAG’ın internet üzerinde örgütlendiğini ve bugün 20,000’e yakın üyesi bulunuyor. Kurum olarak Çalışma Bakanlığı’na bağlı yasal bir statüye kavuşmak için çalışmalarımız devam ediyor. Yasal bir çerçevede  birlik ya da oda altında hizmet vermek istiyoruz. Ama Çalışma Bakanlığı’na bağlı ve yarı kamusal kimlikle çalışmak istiyoruz. Böyle bir düzenleme işimizin bir standardının olması, iyi bir ücret ve saygın bir meslek olması için gerekli” dedi.


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. oktay savas dedi ki:

    ya bu memlekette iş yok hele bide doğu plunca sıkıntı çok

BİR YORUM YAZ