Özel sektör, 300 bin beyaz yakalı personel alacak

Özel sektör, 300 bin beyaz yakalı personel alacak

Bugün Star Gazetesinde yer alan haber iş arayanları, işinden memnun olmayıp da iş değiştirmek isteyenlerin ilgisini çekti. Haberde 2013 yılında farklı sektörlerdeki özel kurumların yaklaşık 300 bin beyaz yakalı personelin alımının planlandığı belirtiliyor. Beyaz yaka tanımı daha çok idari bölümlerde görev yapan, araştırma geliştirme işlerinde faaliyet gösteren ve beden gücüne oranla yüksek teknolojik eğitim zihin ve beyin gücüne dayalı işlerde çalışanlar için kullanılıyor. Türkiye istikrarlı ekonomik büyümesinin yanında, paralelinde artan istihdam yaratma becerisi ile de ekonomik kriz nedeniyle işsizlik sıkıntısı çeken Avrupa’yı kıskandırıyor. 2013 yılında Türkiye’deki özel kuruluşlar 300 bin beyaz yakalıya iş sağlayacak.

Yüksek teknoloji: Bilişim ve Telekomun yükselişiyle bilgi teknolojilerinde tüm pozisyonlara büyük talep var. Gelecek yıl 120 bin nitelikli eleman alacak olan ileri teknoloji şirketleri, 1-5 yıl deneyimli kişilere 1.500-5 bin lira arasında maaş veriyor.

Sağlık: Hükümetin özel sağlık kuruluşları açmak için yeni kriterler belirledi. Bu nedenle atağa geçmesi beklenen sağlık sektöründe 2013’te 30 bin kişiye iş imkanı sunulacak. Sektörde maaşlar 1-5 yıl deneyimli kişilerde 2 bin-4 bin 500 lira arasında değişiyor.

Perakende: Perakende sektöründeki tüm pozisyonlar, tercih edilen pozisyonların başında gelecek. 2013’te 25 bin nitelikli elemana istihdam yaratacak olan sektörde maaşlar ise 1-5 yıllık deneyimli kişiler için 800 lira ila 2 bin lira arasında.

Eğitim: Eğitim sektörü de yeni istihdam yaratacak sektörler arasında bulunuyor. Yeni vakıf üniversitelerinin, kolejlerin açılması ile personel ihtiyacı artıyor. Gelecek yıl 8 bin elemana ihtiyaç duyulan sektörde 1-5 yıl deneyimli öğretmenler için maaşlar bin ila 5 bin lira arasında.

Enerji, Ulaşım, Mühendislik: Bu alana oldukça yüksek talep var. Ancak yetişmiş insan sayısı az. Sektör, pek çok alanda 2013’te 80 bin nitelikli eleman arayışında olacak. 1-5 yıllık deneyime sahip elemana verilecek olan maaş ise 2 bin ila 6 bin lira arasında.

Finans: Türkiye’nin krizle boğuşan AB ülkelerinden pozitif ayrışması ile yabancı bankanın gözü Türkiye’ye çevrildi. Sektörde gelecek yıl ihtiyaç duyulan eleman sayısı 15 bin iken, aylık maaşlar 1-5 yıl deneyimlilerde bin 500-7 bin lira arasında değişiyor.Özel sektör, 300 bin beyaz yakalı personel alacak


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. mikail purlu dedi ki:

  AÇIK LİSE MEZUNUYUM KPSS DEN 60 PUAN ALDIM BÜNYENİZDE ÇALIŞMAK İSTİYORUM

 2. yasemin dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi mezunuyum .Kpss de de yerleşemedim siz nereye başvuracağımızı belirtin yol gösterin başvuralım Hasta danışmanlığı tbbi sekreterlik tecrübelerimde var.

 3. yasemin dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum bende sizinle çalışmak istiyrum ne iş olursa lütfen yardımlarnı bekliyorum…

 4. emre dedi ki:

  size benimle çalışma şansı vermek istiyorum kabul ederseniz şayet:)

  1. vedat dedi ki:

   kpss 81 aldım atanamadım calısmak istiyorum sizinle.tıbbi labaratuar mezunuyum

 5. derya dedi ki:

  bu işe nasıl başvuru yapıcaz ?

 6. güler dedi ki:

  Lise mezunuyum(fen bilimleri).bünyenizde çalışmak istiyorum.

BİR YORUM YAZ