Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek

Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, 2. Perakendeciler Zirvesi”nde yaptığı konuşmada iş arayanlara müjde verdi. Perakende sektörünün 5 yılda 150–200 bin yeni istihdam sağlayacağı tahmininde bulundu. Perakende sektöründe Türkiye’nin dünya çapında 10 büyük marka çıkarma hedefine ulaşabileceğini söyledi.

Fatih Metin, ”Organize perakende sektörü, 2006 yılından 2011’e kadar 285 bin kişiye istihdam sağlamıştır. Bu 5 yılda sektörde yüzde 95 oranında istihdam artışı yaşandı” dedi.

Perakendecilik sektörü, dünya ticaretinde önemli gelişmeler gösteriyor.

Sektör geçen yılda 16 trilyon dolarlık bir işlem hacmine ulaştı. Yüzde 11,6 oranında büyüme devam ederse, perakendecilik sektörünün 2015 yılında dünyada 22 trilyon dolarlık bir hacme ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Türkiye ekonomisindeki değişiklikler, tüketim alışkanlıklarını da değiştirdi. Perakende sektörünün pazara giren yeni firmalarla çeşitli şirketlerin yatırım ve satın almaların da etkisiyle ciddi bir büyüme yakaladı.

Perakende sektöründeki Türk firmalarının artık daha rekabetçi ve profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyor. Artık kuruluş, işletim, pazarlama, reklamcılık faaliyetlerini ve organizasyon yapısını, tüketici lehine daha rekabetçi bir yapıya dönüştürmektedir. Organize perakende sektörünü ülke ekonomisinin rekabetçi yapısının birer taşıyıcı kolonu olarak görmekteyiz” diye konuştu.

Perakende sektörünün Türkiye’de geleceği parlak, gerek yarattığı istihdam ve katma değer, gerek kayıtlı ekonomiye sağladığı katkılar ile her zaman perakende sektörünün ”lokomotifi” olduğunu söyledi.

Sektör 150-200 Bin İstihdam Sağlayacak

Metin, Türkiye ekonomisinin olumlu gelişimine büyük katkılar sağlayan Perakende sektörünün istihdamın önemine dikkat çekti. Türkiye ekonomisinin kayıt dışı istihdamla mücadelede aşama kaydettiğini sektörün işsizliğin azaltılması konusunda ciddi katkı sağladığını kaydetti. 

Türkiye ekonomisinin büyük cirolarla önde gelen sektörlerindeki istihdam hareketlerine göre, organize perakende sektörünün ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

”Organize perakende sektöründe tamamen kayıtlı istihdam sağlanıyor. Toplam çalışan sayısında 2006’da yüzde 24, 2007’de yüzde 26, 2008 ve 2009 yıllarında yüzde 10, 2010’da yüzde 15.5, 2011’de ise yüzde 14’lük bir artış gerçekleştirmiştir. Organize perakende sektörü 2006 yılından 2011’e kadar ek 285 bin kişiye istihdam sağlamıştır. Bu 5 yıllık kısa zaman içerisinde sektörde yüzde 95 oranında bir istihdam artışı yaşandığını görüyoruz. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, tahminler, 5 yıl içinde Türkiye’de modern perakende sektöründe en az 150 ile 200 bin arasında yeni istihdamın daha yaratılacağını gösteriyor.”

Sektörün cirosu 7 yılda yüzde 52 arttı

Sektörün cirosunun 2006 yılında 53 milyar lirayken, 2011 yılında yüzde 52 artışla 81 milyar liraya ulaştı. Organizasyon yapısıyla kayıt dışı ekonomi ile de mücadelede edilerek, tamamen kayıt içi çalışılıyor. Sektördeki faaliyetlerin verimli devam etmesinde lojistiğin de önemi var.

Metin, ”2023’e yönelik dünya çapında en az 10 marka çıkarmayı hedefliyoruz. Bu markalardan en az 2’sinin perakendecilik sektöründe olacağını sanıyorum. Dünya marka değerleri sıralamasında birçok Amerikalı, Fransız ve İngiliz dev perakende markaları var. Hem de bunlardan bazıları kooperatif ortaklık modeliyle kurularak, bugün büyük bir marka olarak sıralamada yer alıyor. Siz sektör temsilcileri güç ve inanç birliğiyle en az 2 veya 3 perakende markasını dünyaya Türkiye adına çıkartacaksınız.” dedi.

 


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ