PTT, personel almak için hazırlanıyor

PTT, personel almak için hazırlanıyor

Ptt PTT, bir süre önce Anonim şirket statüsüne geçmişti. PTT AŞ. Yeni statüsüyle alacağı personelleri idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edebilecek. İşte bu konu ile ilgili sözleşme 4 Ekim tarihli 28785 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. PTT İdari Hizmet Sözleşmesiyle Çalıştırılacak personelin tabi olacağı yönetmeliği yayımladı. Bu düzenleme kısa bir süre sonra kurumun ilana çıkacağı anlaşılıyor.

PTT, personel alımına hazırlanıyor 

PTT’de çalıştırılacak sözleşmeli personelde aranan özellikler, başvuru şartları, başvuru şekli ve tüm detayları içeren yönetmelik için tıklayınız. 

Ptt Personelinin Statüsü

Son yasal düzenleme sonrasında, Anonim Şirket haline dönüştürülen PTT artık memur statüsünde personel çalıştıramayacak. Yani memur güvencesinde 399’a tabi sözleşmeli personel statüsünde personel isdihdam edemeyecek. PTT’ye alınacak personel, bir idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilebilecek. PTT henüz ilana çıkmadığı için detaylar netleşmedi. İlan metni yayımlandığında detaylar daha da netleşecektir.

KPSS Puanıyla, Hangi Unvanlardan Alım Yapılabilir? 

Kurumda idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılacak ve KPSS puanıyla atama yapılabilecek sözleşmeli personel unvanları nelerdir?

PTT Avukat, Kontrolör, Veznedar, Memur, Mühendis, Mimar, Teknik Şef, Tekniker, Başdağıtıcı, Dağıtıcı unvanlarında personel alımına hazırlanıyor.

Unvanların Öğrenim Düzeyi

Personelin öğrenim şartları ilan metni yayınlandığında kesinlik kazanacaktır. Ancak KPSS puanıyla atama yapılacaktır

İşe Alımda Hangi Özel Şartlar Aranacak

PTT’ye alınacak personelde aranacak özellikler ilgili yönetmelikte “öğrenim durumu, yabancı dil, deneyim ve fiziksel özellikler gibi hizmetin gerektirdiği özel şartlar Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir.” şeklinde belirtilmiştir.

Yönetmeliğe göre, bazı unvanlar için yönetim kurulu fiziksel özellik koşulları bile arayabilecektir. Bu durumda adayların boy-kilo vb özellikleri aranan kriterlere uygun olmalıdır.

Alım Nasıl Yapılacak? 

Bazı unvanlarda sadece KPSS puanı baz alınırken, bazı unvanlar için de KPSS puanına ek olarak sözlü sınav da yapılabilecek. PTT Yönetim Kurulu hangi unvanlara sözlü sınav uygulanacağına karar verecektir. Sözlü sınava ilan verilen unvanlarda, en yüksek KPSS puanına sahip 4 katı aday katılacaktır.

Kamu Personeli, Kpss Puanı Olmadan Atanabilir 

Kurumlarında en az 2 yıl hizmetleri olan memur veya sözleşmeli olarak çalışanlar, KPSS puanı aranmaksızın PTT’de göreve başlayabilir. Bu kişilere ayrılan kontenjan, bir önceki yılda PTT’den ayrılan personel sayısının yüzde ikisini geçemez. Detaylar yönetmeliğin 14. maddesinde yer almaktadır.

İlk İşe Başlayacak Personel 4 Ay Deneneme Süresi

KPSS puanıyla atanan personel için 4 aylık bir deneme süresi uygulanıyor. Bu sürede yeni personelin atandığı pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumlulukları gereğince yerine getirip getiremediğine bakılır. 4 ay sonunda verimli olmayan personelin işine son verilecektir.

İşten Çıkarma Halleri 

PTT idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılacak personeli de 657’de memurlar için uygulanan çıkarma maddeleri uygulanır. İlave olarak aşağıdaki durumlarda da işten çıkarma cezası uygulanacaktır.

j) PTT’nin mallarını veya görevi dolayısıyla kendisine verilen eşya, alet, araç, gereç ve cihazları izinsiz ve yetkisiz olarak satmak, işletmek veya kiraya vermek veya mal edinmek.

k) Posta gönderilerini açmak, içinde bulunan haberleşme bilgilerini okumak, başkalarının açmasına veya okumasına müsaade etmek ya da bunları tahrip veya yok etmek.

l) PTT’ye ait kayıt ve dokümanlar üzerinde tahrifat yapmak veya bunları kasten yok etmek.

m) Hizmet alanlara ait hesap bilgilerini ve gizli bilgileri menfaat sağlamak amacıyla üçüncü kişilere vermek.

n) Başka iş ve hizmet yasağını ihlal etmek.

o) İptal edilmiş olsun veya olmasın kullanılmış pulları menfaat kastı ile sökmek veya tekrar kullanmak veya kullandırmak.

ö) Görevi nedeniyle yapmış olduğu tahsilat tutarlarını, PTT kayıtlarından gizlemek suretiyle bir süre kullanımında tutmak.

p) Kasıtlı olarak kara para aklanmasına yardımcı olmak veya aracılık etmek.

İlan bu hafta çıkabilir

Türk Haber Sendikası, hafta sonuna kadar personel alım duyurusu yapılacağı hakkında duyum aldıklarını duyurdu. Ancak sendika yetkilileri aşağıdaki detayları da paylaşarak ilan hakkında kesin olma ihtimali yüksek bilgiler paylaştı.

– PTT personel alımı için başvuruların 21 Kasım’da başlayacağını,

– 3622 personelin Memur ve Dağıtıcı olarak alınacağını, ayrıca da mühendis, mimar, avukat ve teknisyen alımı yapılacağı açıklandı.

Bu bilgilerin doğru olup olmadığı ilan metni yayımlanmadan belli olmayacak. İlan metni yayımlandığında sizlerle sitemizden ve Facebook sayfamızdan da paylaşacağız. Sayfamızı takip etmeye devam edin.


Bir önceki yazımız olan Star TV İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Doğuş Yayın Grubu, Doğuş Yayın Grubu iş başvurusu ve NTV İş Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. nurten dedi ki:

  başvurları ne zaman ve nasıl yapacagız

 2. tuba dedi ki:

  başvurular ne zaman olacak. kpss asgari puanı ne olacak?

 3. eyüp dedi ki:

  basvurular ne zamn olacak acaba

 4. aynur dedi ki:

  iç mimar alımıda yapılmaktamıdır sadece mimar alımımı yapılmakta

 5. ayşegül dedi ki:

  rica ederim sorumu yanıtlayın..Öğretmenlik mezunları başvuru yapamıyor mu?

 6. fatma durmuş dedi ki:

  zamanında adamı olan sözleşmeli biryerlere başlıyor sonra kadroya geçiyor ben de 1999 yılından beri kpss den atanmaya çalışırken yaş 40 oldu hala bekle evde,reva mııııııı soruyorum

 7. fatma durmuş dedi ki:

  :(:(:(:(:(:(:(:(

 8. müjdat dedi ki:

  herhalde arkadaşlar yukarıdaki açıklamayı okumadınızdiyolarki gerkeirse kpss önemli değil mülkatla işe başlana bilir yani açıkçası dayıııııı önemli ben 3 sene postane ihalesi yaptım 70 tl günlük adam filo kurdu 200 tl devletin malı deniz dayınız varsa olur yoksa evde oturun durun:))))))

BİR YORUM YAZ