Taşeron işçiye tazminat hakkı geliyor

Taşeron işçiye tazminat hakkı geliyor

Taşeron işçiye tazminat hakkı geliyorTaşeron işçilerin özlük haklarının, çalışma koşullarının ve maaşlarının düzenlenmesi ve korunmasıyla ilgili talepleri değerlendirmeye alındı. Hükümet Taşeron işçinin haklarını korumak için düğmeye bastı.

Taşeron işçi olarak çalışanın primi, BES sistemi içinde nemalandırılacak ‘Bireysel Kıdem Hesabı’na yatırılacak. Taşeron işçilerin sözleşme süreleri “3 yıl şartı” ile güvenceye alınacak.   Bu kararla işverenler, çalışanları 1 yıl sözleşme ile çalıştıramayacaklar.

Hükümet, yıllardır sesini duyurmaya çalışan Taşeron işçilerin sesine kulak verdi. Böylece yeni kıdem tazminatı sistemini ilk önce taşeron işçiler üzerinde denemek için çalışmalara başladı. Peki uygulamanın detayları neler?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı‘nın yeni uygulamasından yaklaşık 2 milyon taşeron işçi yararlanacak. Taşeron işçilere yönelik alt işverenlik düzenlemesine göre, şu anda her yıl ‘girdi-çıktı’ yapıldığından işçilerin kıdem hakkı almaları zorlaştırılıyor. Bu düzenlemeyle işçilerin bu problemi çözülecek. Sözleşme sürelerine 3 yıl sınırı getirilecek. Kıdem tazminatı primi işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Mevcut sistemde, aynı işverene bağlı çalışma süresi dikkate alınarak kıdem tazminatına hak kazanılıyor. Bireysel kıdem hesabına geçildiğinde, bütün işçiler bu haktan yararlanacak. Bu kapsamda taşeron çalışanların sözleşme sürelerine sınır getirildi. En az 3 yıllık hizmet alım sözleşmesi yapılası işçilerin 3 yıl işten çıkarılma korkusu yaşamasını engelleyecek. Sözleşme süresinin uzaması sonucu işçiler iş kanunundan doğan haklarını kazanacak. Böylece, sendikal haklar ve toplu iş sözleşmesi yapılması imkânı elde edilecek. Bakanlığın düzenlemesine göre, başlatılacak sistemle, halen çalışan işçiler de bu haklardan yararlanacak. Bütün işçiler kıdem tazminatından yararlanılacak. Kıdem primi işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, bireysel emeklilik sistemi içinde nemalandırılacak. İş sözleşmesi süren işçilere, mevcut hali ile devam etme ya da yeni sisteme geçme tercihi sunulacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra iş başı yapanlar, yeni sisteme tabi olacak. Mevcut düzenlemeyle taşeron çalışanlar, her yıl işveren değiştiği için yıllık izin hakkından mahrum kalıyor. Yeni sistemle bu sorun ortadan kalkacak. Artık alt işverenin yanında çalışan işçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak. Yeni sistemde, alt işveren değişse de işçi yıllık izin hakkını kullanacak.


Bir önceki yazımız olan Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek başlıklı makalemizde Fatih Metin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve istihdam hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ