Tekstilde çalıştıracak işçi bulunamıyor

Tekstilde çalıştıracak işçi bulunamıyor

Tekstil sektörüne yapılan teşvik nedeniyle yeni tekstil fabrikaları kuruluyor. Ancak tekstilde en büyük sorunların başında kalifiye eleman sıkıntısı geliyor.
Sinop’ta teşvik nedeniyle yeni tekstil fabrikaları kurulurken, fabrikaların kalifiye eleman eksikliği nedeniyle sorun yaşadığı bildirildi.
Sinop Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hayati Yaşar, Sinop’un teşvik kapsamında olduğu için yatırımcıların tercih ettiği yerler arasında olduğunu söylüyor. Bu nedenle son dönemde özellikle tekstil firmalarının yatırım için Sinop’u tercih ettiklerini belirtiyor. Yeni teşvik kararnamesi çıktıktan sonra Sinop organize sanayi bölgesinde yatırımlar arttı.
Yaşar, Tekstil firmalarının yaşadıkları en büyük sorunun ise kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu belirtti. Firmaların yetiştirdikleri elemanların ise daha iyi ücretlerle başka firmalara geçtiklerinden dert yandı.
”Burada 72 parselimiz var, 14 parsel üretim halinde, 29 firmaya da tahsis yapıldı. Bu yılsonuna kadar arsaların tahsisinin yapılacağını umuyorum. Bakanlığımızın 30 milyon liralık bir yatırımı söz konusu. Türkiye’de ilk defa küçük sanayi sitesini 350 metrekare olarak prefabrik şeklinde inşa etmekteyiz. İlimizde 160 sanayi kuruluşu var. Çoğunluğunu tekstil firmaları oluşturuyor. Organize sanayiye yatırım için çok sayıda başvurular, arsa talep edenler ve yatırım yapmak isteyenler var. Sanayi bölgemizin bulunduğu alan inşaat şantiyesine dönerken yatırımlarla ilgili fizibilite çalışmalarımız da devam ediyor ve kısa sürede yatırımların tamamlanması durumunda 7 bin kişilik bir iş istihdamı öngörülüyor. Bu nedenle Sinop’ta artık işsiz kalmayacak.”
İşsizler bile, masa başı işte çalışmak istiyor

Kalifiye eleman sıkıntısı Tekstil fabrikalarının en büyük sorunlarından biridir. Sinop’ta iş arayan çok ama tekstilde çalışacak kalifiye eleman yok” diyen Yaşar, iş arayanların genellikle vasıfsız olduklarını ve masa başı işte çalışmak istediklerini ifade etti.
Şirketlere yaptıkları ziyaretlerde firma sahiplerinin eleman sıkıntısını dile getirdiklerini anlatan Yaşar, şunları kaydetti:
”Konfeksiyon sektöründe en çok makineci, kalıpçı ve kesimci, sanayi sektöründe ise metal, kaynakçı, elektrikçiye ihtiyaç var. İl ve ilçelerde konfeksiyonda çalışacak işçilere ihtiyaç var. İstanbul’dan Sinop’a gelen konfeksiyon firmaları İstanbul’da kalifiye işçisine 2 bin lira verirken, Sinop’ta asgari ücret veriyor. Bu nedenle konfeksiyon firmaları İstanbul’dan Sinop’a taşınıyor. Sebebi ise işçinin burada ucuz olması. Gelen şirketler Sinop’un kalkınmada öncelikli il olması nedeniyle teşvikten, SGK’dan, sigortadan, organize sanayideki yer istimlakından büyük avantaj sağlayarak maliyetlerini azaltıyor. Bunun için Sinop yatırım açısından çok cazip durumda. Yeni teşvik kararnamesiyle ilimiz 5. bölgede yer almakta ancak yatırımcılarımız organize sanayiye yatırım yaptıkları takdirde 6. teşvik kararnamesinden yararlanacaklardır.” Açıklamasında bulundu.
”Üniversiteler, kız meslekliselerinin tekstilde ara elemanlar yetiştirmesi lazım”

Tekstil firması sahibi Selamettin Özdemir ise 15 yıldır tekstil işiyle uğraştığını belirterek, tekstilde 5-6 yıl öncesine kadar eleman sıkıntısı yaşamadıklarını ve işçi sayısını 500 kişiye kadar çıkarttıklarını söyledi.

Bugün ise tekstilde çalışacak eleman bulmakta zorlandıklarını belirten Özdemir, ”Bırakın vasıflı gelen bir işçiyi bugün vasıfsız bir işçi dahi müracaat etmiyor, gelmiyor. Bu durum sadece bizim sıkıntımız değil, tüm sektörlerde aynı sıkıntılar devam ediyor. Dışardan Sinop’a yatırım içim gelen firmalar işçi bulanmıyor” dedi.

Bir başka tekstil firması sahibi Tayfun Ör ise 14 yıldır Sinop’ta tekstil konusundaüretim yaptıklarını aynı zamanda fabrikalarında 2 bine yakın kalifiye eleman yetiştirdiklerini anlattı.
”Tekstil üretiminin çok cazip olmamasından dolayı insanlar artık bu konuya çok fazla talep göstermiyor. Daha rahat iş kollarında daha yüksek ücretlerle çalışmak istedikleri için farklı yerlerde iş arıyorlar. Bundan dolayı tekstilde eleman sıkıntısı var. Daha kolay iş arayan ve emek vermeden çalışmak isteyen insanlar var. O insanlar da tekstil konusunda çalışma zamanının biraz daha fazla olması ve ücretin düşük olmasından dolayı sanıyorum ki çalışmak istemiyorlar. Sinop’ta asıl ara eleman konusunda sıkıntı var. Üniversiteler kız meslek liselerini tekstilde ara elemanlar yetiştirmesi lazım. Şu anda tekstil firmalarında daha çok eğitici, yönlendirici olarak çalışacak ara elemanlara ihtiyaç var.”


Bir önceki yazımız olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uzmanlık sınavı ilanı başlıklı makalemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Btk ve BTK uzman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ