Üniversite Öğrencilerine iş fırsatı ‘Oyun Ablalığı’

Üniversite Öğrencilerine iş fırsatı ‘Oyun Ablalığı’

Üniversiteöğrencilerinin çoğu okulmasraflarını karşılamak, ailesine daha az yük olmak amacıyla ek iş arayışına giriyor. Part time iş arayan üniversite öğrencileri Unisbul.com, adlı insan kaynakları platformundan iş olanaklarını takip ediyor. Firma 2012 yılının ilk dokuz ayına ilişkin part-time işe yerleştirme verilerini yayınladı. Kariyer.net’in yüzde 50 ortaklığı bulunan unisbul.com’un verilerine göre, üniversite öğrencilerine en çok satış, tanıtım, pazarlama ve eğitim alanlarında işfırsatlarını değerlendiriyor. .

Oyun ablası ihtiyacı artıyor

Unisbul.com’un part-time istihdam endeksi verilerine göre öğrenimi ile aynızamanda harçlığını kazanmak isteyen üniversite öğrencileri için yılın ilk dokuz ayında en çok iş fırsatı sunan iş kolu öğretmenlik oldu. Öğretmenlikten sonra en çok ilgi gören bir başka pozisyon ise oyun ablalığı oldu. Genellikle çalışan annelerin çocuklarının evde yalnız kalamaması ve ev ödevlerinde yardımcı olmaları için oyun ablaları almayıtercih ediyor. Bazı anneler de çocuklarının küçük yaşta yabancı dil öğrenmeleri için oyun ablası alıyorlar.

Part timeişarayan üniversite öğrencileri ne aynı dönemde en çok iş fırsatı sunan diğer iş pozisyonları ise; “Host / hostes, stajyer, satış temsilcisi, tanıtım elemanı, pazarlama elemanı, anketör, servis elemanı, sekreter, muhasebe elemanı, çağrı merkezi, ofis asistanı, saha elemanı, mağazasatışelemanı, komi, grafiker, broşür dağıtım elemanı, kasiyer, resepsiyon görevlisi, halkla ilişkiler, ev ödevlerinde yardımcı, veri giriş elemanı ve gizli müşteri.” şöyle sıralandı.

En çok iş fırsatı eğitim, restaurant ve çağrı merkezi sektöründe

Firmanın araştırmasında yarı zamanlı, günlük, proje bazlı, serbest zamanlı, saatlik iş imkânları değerlendirildiğinde en çok iş istihdamı sunan sektörler ise eğitim, restaurant ve yemek, çağrı merkezi, çocuk gelişimi veeğitimi, bilişim / bilgisayar, mağazacılık, ajans, turizm, reklamcılık, gıda, otelcilik, muhasebe / mali müşavirlik, araştırma, halkla ilişkiler, danışmanlık, ithalat / ihracat vetelekomünikasyonoldu.

Kadınlara erkeklerden fazla iş fırsatı var

Part-time istihdamda, full time istihdamdan farklı olarak kadın adaylara sağlanan iş fırsatlarının erkek adaylardan fazla olduğu görülüyor. Özellikle pazarlama, tanıtım, satış ve oyun ablası gibi pozisyonlar için kadın adaylar daha şanslı. Yılın ilk dokuz ayında büyük bölümünü kadınların oluşturduğu, yaklaşık 3 bin 250 adaya ihtiyaç duyuldu. Özellikle çağrı merkezlerinin evden çalışma fırsatı sunması kadın adayların çalışma oranlarını arttırıyor.

Part-time elaman ihtiyacı artıyor

İstihdamın merkezini oluşturan İstanbul (Avrupa ve Anadolu), Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Adana ve Tekirdağ gibi büyük merkezler yılın ilk dokuz aylık döneminde en çok part-time iş imkânı sunan iller oldu

 


Bir önceki yazımız olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uzmanlık sınavı ilanı başlıklı makalemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Btk ve BTK uzman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ