Uzman Çavuşlar belediyelere zabıta olarak başvurabilir

Uzman Çavuşlar belediyelere zabıta olarak başvurabilir

Yeni başlayan bir uygulamayla uzman çavuşlar, bundan böyle zabıta olabilecekler. Aslında 2009 yılından beri yürürlükte olan uygulama hala devam ediyor. Bu nedenle uzman çavuşlar belediyelere zabıta başvurularına büyük ilgi gösterdi. 2 yıllık zorunlu hizmeti tamamlayan uzmanlar zabıta olmak için belediyelere akın ediyor. Çatalca’da 3 kişi alınacak kadro için 2 bin 500 başvuru yapıldı.

Devlet Personel Başkanlığınca 28 Temmuz 2009 tarihinde çıkarılan Devlet Memurluğuna Alınma (Seri No: 1) Tebliği uzman erbaşlara Devlet memurluğuna girme hakkı tanımaktadır. 28 Temmuz 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan tebliğde, istifa eden devlet memurunun dönüşü, emeklinin dönüşü, şehit yakınının veya terör nedeniyle malul olanların istihdamı, “astsubay-subay, hakim-savcı, akademisyen, uzman jandarma, sözleşmeli subay ve astsubayların memur kadrolarına nasıl atanacağı” detaylı olarak açıklanmıştır.

Buna göre, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi uzman erbaş olarak en az iki yıl süreyle çalışanlar zabıta kadrosuna başvuru yapabilirler.  

Uzman Çavuşlardan Zabıta olmak için aranan şartlar;

Uzman Çavuşların sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona ermiş olmaları gerekmektedir.

– Kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olan Uzman Çavuşlar kamu kurumlarına memur olarak geçebilmektedir. Ancak bu konuda yapılan merkezi bir duyuru yapılmamıştır. Uzman erbaşlar tek tek belediyelere başvuruyor ancak duyumlara göre torpili olanlar atanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu uzmanlık sınavı ilanı başlıklı makalemizde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Btk ve BTK uzman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Torpilsiz dedi ki:

    Neden torpil diğerleri ne zaten hep torpili olan işi yürütüyor ama o kadar kişinin hakkı var elbette çıkaracak Rabbim hakkımızı bu dünyanın bide ahireti var

BİR YORUM YAZ