Ankara mahkemelerine tercümanlar alınacak

Ankara mahkemelerine tercümanlar alınacak

tercuman-basvurusuAnkara mahkemelerinde görev yapmak üzere tercüman isdihdam edilmesi kararlaştırıldı. Mahkemelerdeki tercümanlar sanık, şüpheli, mağdur ya da tanıkların savunmasında etkin rol alacak. Bu kişilerin ”kendisini daha iyi ifade edebileceği” dilde savunmalarına imkan tanımak için tercümanlardan destek alınacak. 2013 Yılı Tercüman Bilirkişi Listesinde yer almak için yasa değişikliği yapılması gerekiyor. Bu değişikliğin ardından alınacak tercümanlar göreve başlayacak. Tercüman olarak Ankara’da iş başı yapmak isteyenler, 15-30 Nisan tarihleri arasında başvurabilecek.

”2013 Yılı Tercüman Bilirkişi Listesi”nde görev almak isteyenlerin, öncelikle ”www.ankara.adalet.gov.tr’‘ internet sitesindeki başvuru formunu doldurmaları gerekecek. Adaylar form ve diğer istenen belgelerle Ankara Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu’na şahsen başvuru yapacak.

2013 Yılı Tercüman Bilirkişi Listesi için başvuru başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tercümanlarda aranan şartlar

Başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak

Fiil ehliyetine sahip olmak

En az ilkokul mezunu olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Bu koşulları sağlayanlar tercümanlık için başvurabilecek.

Ayrıca adayların disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamaları ve sanat icrasından geçici olarak yasaklı durumda olmamaları; affa uğramış ya da ertelenmiş olsa bile devlete ve adliyeye karşı işlenen suçlar, Terörle Mücadele Kanunu’nda yer alan suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hüküm giymemeleri veya bu suçlardan haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemeleri şartlarını da sağlamaları gerekiyor.

15 Nisan Pazartesi başlayacak başvurular 30 Nisan Salı mesai bitiminde sona erecek.

Başvuru dilekçesinde TC kimlik numarası ile vergi kimlik numarası da belirtilecek.

Başvuru yapacak adaylarsa sertifika sahibi olması kabul edilmelerini kolaylaştıracak. Adayların tercüman olmak istediği dil veya diller ile işaret diline ilişkin diploma, ruhsatname, sertifika gibi belgelerin aslı veya komisyonca onaylanmış örneğini, belgelerin olmaması durumunda tercümanlık yapabilecek derecede dil bildiğine ilişkin yazılı beyanlarını eklemeleri gerekecek.

Başvurular nasıl değerlendirilecek? 

Başvurular; komisyonca kaydedilecek. Komisyon, başvuruları 15 Mayıs 2013’e kadar değerlendirecek.

Belgelerin eksik ya da başvuru sahibinin aranan şartları taşımaması durumunda başvurular reddedilecek.

Talepleri uygun görülenlerin adları, bildikleri dil veya diller ile işaret dili, çalıştıkları yer, açık adresleri yazılarak oluşturulan liste en az 7 gün süreyle adliyeye asılacak. Liste, elektronik ortamda da ilan edilecek.

6411 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 31 Ocak 2013’te yürürlüğe girmişti. Kanunla, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ”Tercüman bulundurulacak haller” başlıklı 202. maddesi değiştirilerek, sanık, şüpheli, mağdur ya da tanıkların, meramını anlatabilecek düzeyde Türkçe bilmelerine rağmen, ”kendilerini daha iyi ifade edebileceği” dilde beyanda bulunmalarına imkan tanınmıştı.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ