CV Hazırlama İpuçları

CV Hazırlama İpuçları

CV Hazırlama Teknikleri

CV hazırlama teknikleri belirli kurallar çerçevesi içerisinde yapıldığı zaman kesinlikle olumlu geri dönüşler alınmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir CV hazırlamak için;

– Adayın hangi pozisyon adına olursa olsun CV’sinde noktalama işaretlerine dikkat etmesi

– Kendi işi ile ilgili anahtar kelimeleri kullanması

– Word ve PDF formatında gönderim yapması

– CV’nin gönderilirken ad soyad şeklinde yazılı bir dosya ile gönderilmesi

– E mail ile gönderim yapılacak ise başvurulan pozisyonun da açıklamaya eklenmesi gibi etmenlere dikkat etmesi gerekir. CV hazırlama teknikleri içerisinde bu bilgiler teknik açıdan adayların işine yarayacaktır.

CV Nasıl Hazırlanır?

CV hazırlamak için internet veri taraması yapılarak hali hazırda boş şekilde bulunan formun doldurulması sağlanabilir. Bunun yerine birey kendi CV’sini kendisi hazırlamak ister ise bunun için hem PDF formatında hem de World formatında kendi bilgilerinin olduğu bir CV hazırlayabilir. CV nasıl hazırlanır sorusu ise kişisel bilgilerden, eğitim bilgilerine ve önceden çalışılmış olan kurumlara göre değişkenlik gösterir.

Özgeçmiş Hazırlama

Türkçede karşılığı özgeçmiş olarak bilinen CV hazırlandıktan sonraki aşama da oldukça önemlidir. CV hazırlanma aşamasının bitiminden sonra başvuru yapılacak olan kurumla iletişime geçme süreci başla. Bu süreç içerisinde adayın sergilediği tutum sanal ortamdan gerçekleşecek bir iletişim olduğundan dolayı oldukça önemlidir. CV hazırlanıp gönderilme aşamasına gelindiğinde adayın hangi iletişim aracı üzerinden irtibat kurulacağını kendisinin nazik bir dil ile bildirmesi gerekir.

Özgeçmiş hazırlama işleminin detaylarına dair bütün bilgileri ayrıyeten mail yolu ile kısa bir not halinde özet geçmesi kendisini anlatabilmesi açısından önemlidir. Özgeçmiş haricinde iletişim kurulacak olan kişiye CV’yi okumaya zaman ayırdığı için teşekkür edilmesi bireyin uyumlu bir ekip arkadaşı olacağının göstergesi olarak sayılır. Bu ve bunun gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir.


Bir önceki yazımız olan Etkili CV Hazırlama Tekniği başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, CV Nasıl Hazırlanır? ve CV Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ