Cv Hazırlama Teknikleri

Cv Hazırlama Teknikleri

Cv Hazırlama

İş görüşmesine gidildiğinde veya bir iş başvurusu yapılırken; en iyi yöntemlerin başında güzel ve etkili bir cv hazırlamak gelir. Çünkü kaliteli ve iyi hazırlanmış bir cv iş görüşmelerinde ve işe alınmada ki en etkili yöntemlerden birisidir. Ayrıca etkili bir cv hazırlamak; işe alınma şansını da yükseltebilir. CV Hazırlama konusunda nelere dikkat edilmeli, Cv’de yer alan bilgiler neler olmalı?

Cv Hazırlama Teknikleri Nelerdir?

Hazırlanan cv; genel olarak 2 sayfayı geçmemeli diye kesin bir kural yoktur. Fakat bazı ülkelerde (Örneğin Amerika, İngiltere gibi) 2 sayfayı aşan Cv’ler daha çok tercih ediliyor. Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. İş başvurularının birçoğu internet üzerinden online olarak yapıldığı için; gereğinden fazla uzun olan cv’lerin ayrıntılı biçimde incelenmesi de pek mümkün olmuyor ne yazık ki. Bu nedenle kısa ve öz olarak, ayrıntıdan çok, gerekli olan bilgilerin olduğu bir Cv Türkiye’de daha çok tercih ediliyor. Yani genelde 1 sayfayı geçmemesi ülkemizde daha çok tercih edilen bir durum.

Cv’ye Eklenecek Fotoğraf Tercihi Nasıl Olmalı?

Hepimizin gözüne mutlaka çarpmıştır; bazı iş ilanlarında yer alan ” fotoğrafsız başvurular kabul edilmeyecektir” cümlesi. Çünkü ülkemizde çoğu zaman fotoğrafsız cv’ler kabul edilmez. Nasıl ki biz çalışacağımız yeri en iyi şekilde tanımak istiyorsak, iş veren de aynı şekilde bizi iyi bir biçimde tanımak isteyecektir. Bu nedenle fotoğraflı Cv’ler yada başvuruların kabul edilme şansı, fotoğrafsız olanlara göre daha yüksektir. Peki en iyi ve etkili cv örnekleri hangileridir? Fotoğraf konusunda da dikkat edilmesi gereken; güler yüzlü, hafif bir şekilde tebessüm edilen, güzel bir şekilde giyinilmiş olan bir fotoğraf konması olumlu yönde etki yaratır ve karşı tarafa pozitif bir enerji verir.

Eğitim Bilgilerinin Yazılması

Cv’lerde yer alan önemli konulardan birisi de kişinin tahsil durumu, yani eğitimidir. Cv’lere eklenen eğitim bilgileri nasıl olmalı ve ne şekilde yazılmalı? Etkili bir özgeçmiş hazırlama nasıl olmalı? İlk önce mezun olunan veya devam edilen okullar en sondan en başa doğru ve tarih sıralaması düzgün olacak biçimde yazılmalıdır. Eğer kişinin bazı eğitim açıkları varsa, hızlı sertifika kursları bu sorunu ortadan kaldırmak için; tam anlamıyla biçilmiş kaftan.

Sosyal Deneyimler

Bir işveren için; sadece eğitim bilgisi, iş tecrübesi değil, karşıda ki insanın aynı zamanda sosyal açıdan da nasıl bir kişi olduğu çok önemlidir. Bu nedenle Cv’ye eklenmesi gereken bir diğer bilgi de sosyal deneyimlerdir. Yani gidilen kurslar, alınan sertifikalar, hobiler gibi konuların da yer alması karşı tarafta olumlu bir etki yaratır.

İş Deneyimlerinin Yazılması

Bir cv’de göze çarpan en önemli detaylardan birisi de kişinin iş tecrübeleridir. Etkili bir cv nasıl hazırlanır Farklı sektörlerde kazanılmış olan deneyim yada çalışılacak sektörde daha önceden kazanılmış olan deneyim iş verenin en çok dikkat ettiği noktalardan birisidir. Cv hazırlarken; iş deneyimlerinin yazılması, sondan başa doğru olacak biçimde ve gereksiz boşluklar olmadan yazılmalıdır.


Bir önceki yazımız olan LcWaikiki Personel Alımı İş Başvurusu başlıklı makalemizde iş ilanları 2018, lcwaikiki iş başvurusu 2018 ve lcwaikiki iş ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ