CV Hazırlamada Olmazsa Olmazlar

CV Hazırlamada Olmazsa Olmazlar

CV Nedir?

Çoğunlukla iş başvuruları yaparken kullanılan kişinin potansiyel işverenlerine kendisini tanıtmak için hazırladığı, hayatını, yeteneğini, iş yapma gücünü, kabiliyetini ve daha önceki iş tecrübelerini ortaya koyduğu yazılı bir sunum belgesi olma özelliği taşır. Yapılan iş başvurusunun olumlu olarak değerlendirilebilmesi için etkili bir CV hazırlamak şarttır.

Cv’de Bulunması Mutlaka Gereken Bilgiler

Yapılan iş başvurusunun diğer başvurulardan farklı olması için belirli bir düzene uygun hazırlanması gerekmektedir. CV’de mutlaka kimlik bilgileri, eğitim bilgileri, iş deneyimleri, uzmanlık alanları, iş dışı etkinlikler, hobileriniz, referanslarınız, iletişim bilgileriniz, yabancı dil bilgileriniz, bitirmiş olduğunuz kurslar ve bu kurslardan elde ettiğimiz sertifikalar ile bitirdiğiniz okulları gösteren diplomalarında olması gerekmektedir.

Cv’de Bahsedilmesi Gereken Bilgiler

İş başvurusu için hazırlanan CV‘de başvurduğunuz işyeri veya kurum için neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler yer almalıdır. Ayrıca başvurunuz iş ile ilgili bilgi ve yeteneklerinizi de anlatmanız gerekmektedir. CV’nizde kişisel özellikleriniz ve o özelliklerinizin iş için gereken yanlarını anlatmalısınız. Hazırladığınız CV’de bu işi yapabileceğinizi ve gerçekten bu işi yapmak istediğinizi karşı tarafa kabul ettirecek bilgiler de mutlaka yer almalıdır. CV’niz bütün bunları karşılıyorsa iyi bir CV hazırlanmış demektir.

Cv’de Dikkat Edilmesi Gereken Bilgiler

Aktarılmış olduğunuz bilgilerin direkt ve öz bir şekilde aktarılması zamanları CV’nizin kendi içerisinde tutarlı olması, noktalama işaretlerinin doğru kullanılması ve teknik terimler ile kısaltmalardan kaçınılması gerekmektedir. CV’ler ulaşmak istediğiniz amaca yönelik olmalıdır. Çünkü CV’leriniz işverenler için sizin bütün özelliklerinizin kısa bir özeti niteliğindedir. İş verenler mülakatın yanı sıra CV’de yer alan bilgiler de detaylı olarak incelemektedir. CV’nizi ne kadar iyi hazırlarsanız başvurduğunuz pozisyona seçilme ihtimaliniz de o kadar artmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Cv Örnekleri ve CV Hazırlama başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, CV Örnekleri ve Özgeçmiş Hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ