Cv Örnekleri ve CV Hazırlama

Cv Örnekleri ve CV Hazırlama

 CV Hazırlama Nasıl Yapılır?

Özgeçmişi Nasıl Tanımlarız?

İşe girmek için başvuru yapacağımız kurum ve kuruluşlara hayatımızın içeriğini gösteren, nelere yeteneğimiz olduğunu, hangi işi nasıl yapabileceğimizi ortaya belgeler aracılı ile koyan, şahsımızı tanıtmamıza yarayan yazılardır. Özgeçmişler genellikle herhangi bir kişinin çalışmak istediği herhangi bir işe girmek için işyerini bilgilendirmek amaçlı yazılan yazılardır. Sadece işe girmek için değil, bazen de işyerinde çalışmakta olan personelleri tanıtım amacı taşıması nedeniyle yazılmaktadır. İşe girmek için işyerlerine sunulan özgeçmişlerin içeriğinde şahsa ait kimlik bilgileri, eğitim durumunu gösteren belgeler, önceki iş yerlerinde çalıştığına dair deneyimleri ve hayatında elde ettiği başarılar yer almaktadır. Bu saymış olduğum özellikler ne kadar dolgun yani ne kadar göze ve akla hitap ederse işe girmedeki olanaklar da o kadar artmış olur. Özgeçmiş yazılırken her zaman özgün olunması gerekmektedir. Çünkü; bir başkasının özgeçmişinden kopya alıntılar yapıp özgeçmiş yazmak, özgeçmişi inceleyen kişi için olumlu bir iz bırakmaz. Bu da işe girmede rakiplerin arkalarında kalmaya sebep olur.

Özgeçmiş yazarken içeriği ne çok doldurmamız ne de çok az yazıp bırakmamız gerekir. Başvurulan işyerlerinin ne istediğini bilerek ona göre kısa, öz ve duruma uygun cümleler seçilerek yazılmalıdır. Yazıdaki üslubun da önemi oldukça fazladır. Özgeçmişte beyan edilen bilgiler kesinlikle belgelendirme yöntemi ile yapılması gerekiyor. Cv’mizde; adımız soyadımız, doğum yeri ve tarihimiz, adresimiz, iletişim bilgilerimiz, eğitim durumumuz, yabancı dil biliyorsak hangisi oldukları, iş tecrübelerimiz, hobi ve faaliyetlerimiz, iş ve kariyer hedeflerimiz ile kişisel bilgilerimizin olması bizi diğer rakiplerden bir adım öne taşır.

Kronolojik Cv

Kariyerlerinde dikey bir süreçten geçenler kronolojik özgeçmişe yönelmeliler. Başvuruda bulununan firma ile önceki çalışılan işyerlerinde yapılan iş çalışması aynı ise bu cv’den yararlanılır. Bir de kariyerimizdeki adım adım yükselişi göstermek için bu cv’ler yazılır.

Fonksiyonel Cv

Bu cv’de sahip olunan yetenekler ve kişisel özellikler anlatılır. Kariyerinde çalışmadığı uzun zamanlar olanlar, iş yaşamındaki kariyerlerini değiştirmek isteyenler ve özellik, yetenek gibi kişisel durumlarını ön plana çıkarmak isteyenler bu cv’lerden faydalanabilir.

Kombinasyon Cv

İsminden de anlaşılacağı gibi kronolojik ve fonksiyonel cv’leri biraraya getirmektir. Bu cv’de; iş kariyerlerinizdeki kendinize ait özellikleri ön plana çıkarmak, uzun süre ilgili işte çalışıp farklı kariyere yönelenler ve iş hayatında çalışılan alanda uzmanlaşan kişiler bu cv’den faydalanabilir.

 


Bir önceki yazımız olan Acun Medya İş Başvurusu başlıklı makalemizde acun medya iş başvurusu, acun medya iş başvurusu 2018 ve acun medya iş ilanları 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ