CV’de Neler Olmalıdır?

CV’de Neler Olmalıdır?

Cv Örneği – Cv’de Neler Olmalıdır?

İş bulmak için hazırlanan CV’ler kısaca kendinizi tanıtmanızı sağlıyor. Bu sebeple de profesyonelce yazılmış bir öz geçmişe ihtiyacınız vardır. Özgeçmişe yazacağınız başarılar geçmişi aslında şirketlere kendinizi tanıtmanızı ve kendi reklamını yapmanı sağlıyor. Kısacası CV’nizi pazarlamak sizin elinizde.

CV’lerde resim, isim-soy isim, adres, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş tecrübeleri, aldığınız sertifikalar, hobiler yer alıyor. Özgeçmişinizi kısa ve öz biçimde anlatmanız, aynı zamanda da sektör hakkında bilgili olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

Etkili CV Hazırlama Teknikleri

Kırışmamış bir A4 kağıdına yazın, akademik CV haricindeki diğer CV’ler de en fazla 2 sayfada kendinizi tanıtmanız gerekiyor, Uzun cümleler yerine kısa, net ve anlaşılır kelimeleri kullanmak sizi daha iyi açıklar. Yazı şekli olarak “Times New Roman” ya da “Arial” karakterlerinin 12 puntosunu tercih etmenizde yarar var, ayrıca başlıkları da koyultarak yazmanız dikkat çekmesini sağlar. CV’ler 1. ya da 3. tekil şahıs ağzı ile yazılıyor. Klasik vesikalık gerekiyor.

Ön Yazı

Ön yazı da hangi alanda çalışmak istediğinizi ve hangi tarihler arasında çalışacağınızı ekleyebilirsiniz. Bilgisayar üzerindeki başvurularda ön yazı seçeneği karşınıza çıkıyor bu alanı mutlaka doldurun.

CV Örneği

İsim-soy isim, iletişim bilgileri ve adresin açıkça belirtilmesi gerekiyor. İsim soy isim- adres, telefon ve mail adresi alt alta ve açıkça belirtilmesi gerekiyor.

KARİYER HEDEFİ: Şirket hakkındaki plan ve hedeflerinizi girebiliyorsunuz. Kaç yıldır bu sektörde olduğunuzu, nasıl yardımcı olacağınızı açıklayabilirsiniz.

ÇALIŞMAK İSTENEN ALANLAR: “Satış Danışmanı” gibi bir çalışma alanı belirtmeniz gerekiyor. Birden fazla da yazabilirsiniz.

EĞİTİM: Son okuduğunuz okuldan başlayarak lisenize kadar yani ters kronoloji ile yazmanız ve hangi yıllarda okuduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

YABANCI DİL: Hangi dili ne düzeyde bildiğinizi doğru bir şekilde belirtin. Örneğin; İngilizce- Orta

İŞ TECRÜBESİ: Eskiden çalıştığınız firmaları, bölümü, ne olarak çalıştığınızı ve çalıştığınız yıl aralığını yazın.

KİŞİSEL BİLGİLER: Doğum yeri, tarihi, medeni hal, askerlik durumu ve varsa sürücü belgenizin sınıfını yazın.

BİLGİSAYAR BİLGİSİ: Hangi Office programlarını kullanabildiğinizi ve ne düzeyde bildiğinizi yazın.

SERTİFİKA VE EĞİTİM PROGRAMLARI: Almış olduğunuz sertifika ve katılmış olduğunuz programları ters kronolojik sıra ile yazın. Son olarak ise hobilerinizi ve referanslarınızı yazın.

Cv Hazırlama ve Cv Örnekleri ile ilgili detaylı bilgiler için cv makalelerimi ziyaret edebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Cv'de Neler Olmamalıdır? başlıklı makalemizde cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler, CV Nasıl Hazırlanır? ve hazır cvler hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ