Cv’de Neler Olmamalıdır?

Cv’de Neler Olmamalıdır?

CV Hazırlarken Dikkat

Cv’lerin önemi çok büyüktür. Cv’ler hazırlanırken çok dikkatli hazırlanmalıdır. Çünkü CV’ler profesyonel iş hayatımızın ve çalışan kimliğimizin yansıması ve tanıtımının belge şeklinde sunum halidir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin ne kadar özen gösterilirse gösterilsin CV’ler hazırlanırken yine de bazı hatalar meydana gelebilmektedir. Yapılan iş başvurularında olumsuz durumlarla karşılaşmamak için CV’ler içeriğinde bulunmaması gereken bazı şeyleri mevcuttur. Hatalar gereksiz bilgiler yanlış ifadeler kullanılmamalıdır.

Cv’lerde Olmaması Gereken Hususlar

İnsan kaynakları uzmanları tarafından CV’lerin incelenmesi çok kısa bir zaman aralığında gerçekleştği için son durumunuza ait bilgilerin olmaması gerekir. Eğitim bilgileri, iş ve staj bilgilerini, sıralarken kronolojik olarak sıralama yapılmamalıdır. Bunun yerine sondan başa doğru yani ters kronolojik olarak yapılmalıdır. CV’ler hazırlanırken ben dili kullanılmamalıdır. Bunun yerine sizi anlatan bir dış ses olması CV’leri özensiz ve hikayeye dönüştürmeden şık bir şekilde anlatıma neden olur. Kariyer geçmişi paragraf paragraf yazılmamalıdır. Bunun yerine kariyer geçmişini madde madde yazmak daha kolay olarak ilgi çekmesini sağlayacaktır. CV’lerde lakapları içeren email adresleri kullanılmamalıdır. Aksi takdirde imajınız zedelenir ve olumsuz bir durum oluşur. CV’lerde iş ilanında bahsedilen bilgiler dışında bilgilere yer verilmemelidir. Bu bilgiler gereksiz yer kaplar ve göz yorulmasına neden olur. CV’ler hayat hikayesi gibi yazılmamalıdır. Özet şeklinde ve gereksiz detaylardan uzak olmalıdır.

Cv’lerin hazırlanması esnasında bulunması gerekenler eklemek ve bulunmaması gerekenleri çıkarmak işveren ve işe alım sürecinde kararı etkisi bulunan insan kaynakları uzmanlarına daha kolay etkilemeye ve ikna etmeye yaramaktadır. Cv hazırlamak basit bir iş gibi görünse de asla göründüğü kadar basit bir iş değildir. Güçlü bir sivilleri hazırlayarak diğer iş başvurularının bir adım önüne geçebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Sağlık Bakanlığı 12 Bin 500 Personel Alacak başlıklı makalemizde hemşire alımı 2017, sağlık bakanlığı 12500 personel alımı ve Sağlık Bakanlığı hemşire alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ