Etkili Cv Hazırlama

Etkili Cv Hazırlama

Etkili Cv Nasıl Hazırlanır?

İş bulmak ve başvurulan iş pozisyonuna seçilmek için etkili CV hazırlanması mutlaka ama mutlaka gereklidir. Olumlu sonuç almak için özgeçmiş sadece başarılarının sıralandığı bir liste olarak değil başvuruda bulunacak kişinin reklamını yapan bir araç olarak da görülmelidir. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, iş tecrübesi, eğitim durumu, deneyimler, referanslar gibi konular CV’nin temelini oluşturur. Herhangi bir başvuruda bulunmadan önce hazırlanan özgeçmişi doğru hazırlandığından emin olmak gerekmektedir.

Etkili Bir CV’nin Özellikleri

Özgeçmiş doğru bilgiler içermeli, anlaşılır olmalı ve kısa cümleler ile anlatılmalıdır. İş hakkındaki görüşler ve sektördeki deneyimler özgeçmiş içerisinde yer almalıdır. Özgeçmiş, A4 kağıda yazılmalı ve en fazla 2 sayfa olmalıdır. Uzun paragraflar kullanılmamalı ve resmi bir ağızla yazılmalıdır. Yazı karakteri Times New Roman olmalı ve 12 punto ile yazılmalıdır. Yazım kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz bilgileri eklemekten kaçınılmalıdır.

Etkili Bir Cv De Bulunması Gereken Diğer Unsurlar

Başvurulan pozisyon ile ilgili kariyer hedefi belirlenerek kısa bir paragraf halinde bu kariyer hedefi ile ilgili planlar anlatılmalıdır. Kişisel bilgiler mutlaka olmalıdır. Açık adres, ad soyad, irtibat kurulacak telefon numaraları ve email adresleri özgeçmişin baş tarafında yer almalıdır. Doğum tarihi, medeni durum, doğum yeri gibi bilgiler kesinlikle doğru bir şekilde yer almalıdır. Mezun olunan okullar ve eğitim görülen bütün kurumlar ters kronolojik sıra ile yazılmalıdır. Daha önce çalışılmış olan tüm iş yerleri ve daha önce çalışılmış olan bu işyerlerindeki pozisyonlar liste şeklinde yazılmalıdır. Bu iş yerlerinde elde edilen başarılar özellikle vurgulanmalıdır. Yukarıda bahsedilen özelliklerin CV hazırlama esnasında uygun ve olması gereken bir şekilde usulüne uygun olarak belirtilmesi her zaman için avantaj sağlayacaktır.


Bir önceki yazımız olan İyi Bir CV İş Sahibi Yapıyor başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, CV Örnekleri ve etkili cv hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ