İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Başvurusu yapmanın çeşitleri vardır. Başvuru yapılmak istenen işe, kuruma, şirkete göre işe başvuru şekilleri de farklılıklar gösterir. Kamu kurumlarına iş başvurusu yapmak isteyenler öncelikle iş ilanını detaylı bir şekilde okuyarak başvuru şartlarını taşıyıp, taşımadıklarını kontrol ederler. İstenen şartlara uygun adaylar istenen tüm evrakları hazırlayarak genellikle kurumun sitesinden indirilen Başvuru Formunu doldurarak imzalayarak istenen şekilde elden veya posta yoluyla son güne kalmadan ulaştırırlar. İş başvurusu yapacak kişinin postadaki gecikmeleri göz önünde bulundurmasında yarar vardır. Peki özel firmalara nasıl İş Başvurusu yapılır. Firmanın iş talebini duyurduğu platformda istenen şekilde başvuru yapılır. İş ilanını herhangi bir kariyer sitesinde görmüşseniz anında başvuru butonu ile yapabilirsiniz. Hazırladığınız CV’ye iş başvurusu Ön Yazısı ekleyerek İş Başvurusu yapabilirsiniz. Sitemizi takip edenler profesyonel deneyiminizi göz önünde bulundurarak, nasıl en iyi şekilde CV Hazırlanır? İş Başvurusu Ön yazısı nasıl Hazırlanır? Makalelerinden yararlanabilirler.

Bazı özel kuruluşlar da internet sitelerinde İnsan Kaynakları bölümündeki Başvuru formları ile başvuru yapılmasını tercih etmekteler. Bu başvuru şekli kolay değerlendirilmesi açısından çoğu firmanın tercih ettiği bir yöntemdir. İş arayıp başvurularda bulunmadan, hiçbir zaman bir işe sahip olmazsınız. Bir işe başvurup da olumsuz yanıt alsanız bile, bu sizi kesinlikle yıldırmasın. Bu nedenle farklı kurumlara, şirketlere, firmalara başvuru yaparak yanıt beklemek ve en çok çalışmak istediğiniz işi seçmek iş hayatında daha verimli çalışmanızı sağlar.

Bir işe başvurmanın bir yolu da bizzat başvuru yapmaktır.   

Bir işyerine şahsen başvurduğunuzda genellikle sizden bir başvuru formu doldurmanız istenir. İnsan Kayna


İskur.us
ailesi olarak şimdiden başarılar diliyoruz. kları‘ndan sorumlu yetkililer, formda verdiğiniz bilgilere dayanarak, işin gerektirdiği becerilere sahip olup olmadığınız konusunda fikir sahibi olurlar. Bizzat iş başvurusuna giderken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de kıyafet seçimidir. Unutmayı ilk intiba önemlidir. İş görüşmesine giderken temiz, sade, düzgün bir kıyafet seçilmeli, saç şekli, traş gibi detayları da göz önüne almalıdır. Kadınlar iş görüşmesine giderken bakımlı ve işe uygun kıyafet giymeye özen göstermeliler. İş görüşmelerine klasik bir takım elbise, ya da etek- ceket giyerek gitmek de fayda vardır. Asla aşırı makyaj yapılıp aşırı koku sürülmemelidir. Cv temiz bir dosya içerisinde katlanmadan sunulmalıdır.  İş görüşmesinde nasıl davranmalı sorusuna daima “Olduğunuz gibi görünün!” yanıtı verilir.


Bir önceki yazımız olan Özelde Diş Tedavisi Yürürlüğe Girdi başlıklı makalemizde `sağlık bakanlığı, ADSM ve diş tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. perhan seyhan dedi ki:

  benim önceden işkurda kaydım vardı ve çağrılmadım ben geçenseneden beri hademelik yaptım ve geri devam etmek istiyorum lütfen bana geri dönüş yaparsanız sevinirim ve ben şuan çat köyünden gönderiyorum başkası devam edecekmiş ve benim hiç bir gelirim yok

 2. hülya saldıran dedi ki:

  16yıl y k m müşteri hizmetlerinde çalıştım izmir hatay açılacak olan odeobank ta çaycı olarak çalışmak istiyorum teşekkürler.

 3. yusuf dedi ki:

  merhaba ben kayserde yaşıyorum iş arıyorum liseter ortaokul mevzunuyum her işi yaparım işdeneyimim ve çalış mam süper yardım larınızı bekliyorum

 4. murat bılgıc dedi ki:

  mrb makam soforlugu ıcın bılgılendırırsenız sevınırım

 5. songul dedi ki:

  iş arıyorum ankara keçiöğren çay yemek işi mükemmel yaparım dönüş yarsanız sevinirim

 6. alçısıva ve boya dedi ki:

  35 senelık sanatkearım alçı sıva boya işlerıylen üğraşıyorum sağlam fırma arıyarum mumkunse bana ulaşabilıceyınız numaram şudur teşekur ederım.

 7. elif dedi ki:

  Kızılay ve k.ören bölgesinde medikal de avukat vb.yerlerde sekreter ve temizliğe bakabilcegim yetiştirilebileceği tarzda is arıyorum düzenli tertipli diksiyonumda iyidir acil ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim .

 8. mehmet yenilmez dedi ki:

  merhaba bn yurtdışında çalışmak istiyorum daha önce rusyada çalıştım şuan iş arıyorum türkmenistan rusya yada başka yer güvenlik şoförlük yada boyacılık bunları yapabilirim ilginize şimden teşekkürler haber bekliyeceğim . 10 yıllık pasoportum var gitmeye hazırım.saygılarımla.

 9. Bülent dedi ki:

  Merhaba iyi günler dilerim, ben beton pompası operatörüyüm, Almanya, fransa , gibi yerlerde meslegimi devam ettirmek istiyorum ilgilenen olursa sevinirim , hayırlı günler. ..

 10. Erdal Çakar dedi ki:

  5yil tarim makina imalatinda caliştim 3yila kadar daorse damper işinde calişmtim 1 sinif ustayim saygilar

 11. nurgül dedi ki:

  ben enjeksıyon paketlemede ve montajda calıştım .4yıllık deneyımın var bunların dısındada cogu işlerde calıştım aradıgım iş bır ofıste cay servısı yapmak ve oturdugum ıkahmehkeha yakın olması tuzla aydınlı pendık cevresı uygundur.acılen iş arıyorum.

 12. sezer dedi ki:

  iyi gunler sanayide 10 senelik sanatkarım motor yenilemeciyim saglam firmalardan birinde calismak istiyorum.

 13. burak tatarcik dedi ki:

  Is ariyorum orman dairesinde calisa bilirim park bahcede calisa bilirim ne is olursa yaparim acil is ariyorum

 14. Burcu Ay dedi ki:

  Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum devlet dairesinde memur olarak görev yapmak istiyorum buna madden ve manen gerçek anlamda ihtiyacım var.Türkiyenin her yerinde görev alabilirim.

 15. Önder dedi ki:

  Ben eczacı teknikeriyim 24 yaşındayım İsviçre de çalışmak ve yaşamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 16. Hamza yalçın dedi ki:

  Başvurunuz aşağıdaki nedenlerden ötürü gerçekleşemedi.
  Meslek bilgisi eşleştirilemedi
  İş Arayanın Tercih Ettiği Sektör bilgisi eşleştirilemedi

 17. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben başvurmak istiyorum ama sistem arıza bişeyler diyor rica etsem yardımcı olur musunuz

BİR YORUM YAZ