İş Başvurusu Ön Yazı Örneği

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği

Önyazı iş başvurularında CV veya başvuru formu ile birlikte işverene, işyerine sunulan özgün ve kişiliğinizi yansıtan kısa tanıtım yazısıdır. İş başvurusu yaparken özgeçmişin yanına önyazı eklenmesi önerilmektedir.

Özgeçmiş genel olarak tüm iş ilanlarına başvuru yapmak üzere hazırlanır. Ancak önyazı başvurulan işe özel, kişinin tecrübe ve becerini yansıtan çok da detaya girilmeyen nitelikte olmalıdır. İş başvurularında sunulan önyazıda; hangi pozisyonla ilgilenildiğini, işe uygunluğunuzu anlatan cümleler kullanılmalıdır.

Önyazı ilk izlenin oluşturacağından çok önemlidir. Bu nedenle niçin işle ilgilendiğinizi ve niçin başvurmak istediğinizi, o firmayı neden tercih ettiğinizi uygun bir dille anlatmalısınız. Unutmayın ki sizi hiç tanımayan birisine kendinizi ifade etmeye çalışıyorsunuz. Amacınız işin özelliklerine uygun olduğunuz için o işe talip olduğunuzu düzgün cümlelerle anlatarak işvereni ikna etmek olacaktır. Bunu da özellikleriniz ve farklı yönlerinizi anlatarak yapmalısınız. İş ilanında istenilen kriterlerin sizin yeteneklerinizle uyum sağladığını ifade ederek, örnekler vermelisiniz.

Herkesin önyazısı özgün olduğundan, farklı işlerine yönelik hazırlandığından, aynı formatta farklı birçok önyazı hazırlanabilir. Çünkü önyazının amacı budur. Özellikleri benzeyen adaylar arasından işverenin gözünde bir fark yaratmanızı sağlayacak bilgiler içermesidir

Siz de özgün önyazıyla farklarınızı ortaya koyabilir, işverene kendinizi daha iyi ifade ederek diğer adaylardan farklı olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

İşte size bir İş Başvurusu Ön Yazı Örneği

Değişik önyazı formatı ve önyazı örnekleri...

Bu önyazı örneklerini kendinize uyarlayabilirsiniz. Bu örneklerden yola çıkarak siz de başarılı önyazılar oluşturabilirsiniz.

Ön Yazı Formatı

Burada içeriğini kendinizin dolduracağı bir önyazı formatı örneği var.

Giriş

Sayın İlgili,

Başlangıç kısmı

Bu bölümde hangi pozisyonda görev almak istediğinizi, neden işverenin sizi iş görüşmesine çağırması gerektiğine değinin.

İlk paragraf

Yazınız, neden bu önyazıyı yazdığınıza dair bilgi içermeli. İş ilanı için hangi pozisyona neden başvurmaya karar verdiğinizi anlatın.

Hangi özelliklerinizin başvurduğunuz iş için uygun olduğunu belirtin. İşin ihtiyaçları ve sizin yetenekleriniz arasında bağlantılar kurun. İyi olduğunuzu düşündüğünüz özelliklerinize değinin. Özgeçmişinizdeki bilgilerinizle örtüşen cümleler kurun ancak aynen tekrar etmeyin.

Önyazınızı pozisyona başvurunuzla ilgilendiği için yetkiliye teşekkür ederek,  ve gelişmelerle ilgili bilgi beklediğinizi de ekleyebilirsiniz. İsminizi soy isminizi yazıp, teşekkür ve imzanızla yazınızı sonlandırabilirsiniz.

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 1

Bu önyazıyı genel başvurularda da kullanacak türden.

Sayın Yetkili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Müşteri İlişkileri Direktörü” ilanınız ilgimi çekti. Bu pozisyonun benim deneyim, bilgi ve becerilerime oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

ABC şirketinde “ Müşteri İlişkileri Sorumlusu” olarak yaptığım pazar analizleri ile yeni müşteriler kazandırarak ve müşteri memnuniyetini hedeflerin üzerine çıkararak, şirketimin karlılığını önemli ölçüde arttırdım.

Bugüne kadar çalıştığım şirketlerde araştırmacı, yeniliklere uyum sağlayarak, şirketlerimin daha etkin bir yapıya kavuşmasını sağladım. Bahsettiğim araştırmacı kişiliğim, yenilikçi yapım ve bugüne kadar gösterdiğim performans ve tecrübem ile şirketiniz için de son derece yararlı olacağıma inanıyorum.

Mülakata katılarak tanışmayı ve işin becerilerime uygunluğu hakkında konuşmayı çok isterim. Ekstra bilgi isterseniz iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ad Soyad ve İmza

İş Başvurusu Ön Yazı Örneği 2

Bu önyazı iş ilanındaki özelliklerle uyumlu olduğunuzu vurgulayan, işlevsel bir önyazı türüdür. Bu tür bir önyazıyı sadece belirli bir pozisyon için kullanabilirsiniz.

Sayın İlgili,

İnsan Kaynakları sayfanızda yayınlanan “Pazarlama ve Satış Sorumlusu” pozisyonunuzla ilgileniyorum. Özgeçmişimin, eğitimimin ve yeteneklerimin işin özelliklerine ve şirketiniz bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

İş için aradığınız şartları taşıyorum.

Uludağ Üniversitesi İşletme mezunuyum.

Üç yıl halkla ilişkiler asistanı olarak çalıştığım dönemde MS Office ekipmanlarından Excel, Power Point, Word uygulamalarını yoğun olarak kullandım.

Beş yıldır deneyimim ve ehliyetim bulunuyor.

İş için seyahat engelim bulunmuyor.

İngilizce eğitim aldım, akıcı bir şekilde İngilizce kullanabilirim.

Özgeçmişim ve önyazımla ilgilendiğiniz için teşekkürler. Mülakata katılarak iş ve işin becerilerime uygunluğu hakkında detaylı konuşmayı çok isterim.

Teşekkür ederim

Ad, Soyad ve İmza 

 


Bir önceki yazımız olan Özelde Diş Tedavisi Yürürlüğe Girdi başlıklı makalemizde `sağlık bakanlığı, ADSM ve diş tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ