İş Başvurusunda Özgeçmişin Önemi

İş Başvurusunda Özgeçmişin Önemi

Özgeçmişin Önemi

İş bulmak ve başvurulan iş pozisyonuna seçilmek için hazırlanan özgeçmiş çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde yapılmakta olan iş başvurularının tamamına yakını CV vererek yapılmaktadır. Hangi okulu bitirmiş olursanız olun iş bulmak için çok iyi olarak hazırlanan bir CV’nizin olması şarttır. Hazırlamış olduğumuz CV’nin dikkat çekebilmesi için başvurduğunuz iş ilanı ile ilgili anahtar kelimelerin sıklıkla kullanılması ve bu iş ilanında bahsedilen özelliklere hitap etmesi gerekmektedir.

İş Başvurularında Referansın Önemi

CV’ye yazılan referanslar da işe alımlarda size en çok faydası olan kısımlardır. Referans olarak gösterdiğiniz kişiler akraba ve arkadaşlarınızla oluşmalıdır. Bu işverenin işe alım esnasında hakkınızda olumsuz düşünmesine neden olabilir. Eski çalıştığınız iş yerleri ve çalışma Arkadaşlarınızı referans göstermeniz işverenin Sizin hakkınızda olumlu düşüncelere hakim olmasını sağlar. Birkaç kişiyi referans olarak göstermeniz yeterlidir. Referans gösterdiğiniz kişileri daha önceden haber vermeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Cv’ye Ön Yazı Eklemenin Faydaları

CV’nizde mutlaka sizin hakkınızda bir önyazı olmalıdır. Bu sayede CV’ye ön yazı eklemek daha fazla dikkat çeker. Aynı iş ilanına başvuran yüzlerce kişi arasından yazmış olduğunuz önyazı ile sıyrılarak işi kapabilirsiniz. Önyazı ekleyerek diğer başvuruların önüne geçebileceğimiz gibi işverene kendinizi daha samimi olarak anlatabilmeniz için büyük bir fırsat elde edebilirsiniz.

Daha Önceki Çalıştığınız Yerlerdeki Başarılarınızdan Bahsedin

İşverenlerin birçoğu verdikleri iş ilanları ile tecrübeli ve vasıflı elemanlar aramaktadır. Bunun dışında işe alacağı elemanının daha önceki işyerlerinde gösterdiği performansı ve başarıları da merak eder. Bu yüzden iş hayatınızdaki tecrübelerinizi ve elde ettiğiniz başarıları ayrıntılı olarak CV’nizde belirtmeniz işe başvurduğunuz andan itibaren alım sürecinde sizin için büyük fayda sağlayacaktır. Tecrübelerinizi ve başarılarınızı sıralayarak en son çalışmış olduğunuz iş ile alakalı tecrübelerinizi daha ayrıntılı olarak yazmanız karşınızdakini daha çok etkilemenin ize yardımcı olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Etkili Cv Hazırlama başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, cv hazırlama teknikleri ve CV Örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ