Kaliteli CV Hazırlama

Kaliteli CV Hazırlama, etkili cv hazırlama, cv hazırlama, cv örnekleri, cv nasıl hazırlanır

Etkili CV Hazırlama

Yeni mezun olan ya da iş değişikliği yapan her birey öncelikli işin özgeçmiş hazırlamaktan geçtiğini bilir. Gerek internet üzerinden iş ararken gerekse yönlendirme ya da terfi süreçlerinde işveren tarafından ilk bakılan bu özgeçmiş olmaktadır. Özgeçmiş ne kadar kapsamlı ise işe alım da o kadar basitleşir. Kişinin yeteneklerini ve geçmiş iş tecrübelerini kapsayan bu özgeçmiş CV adı verilen formatta sunulur. Etkili CV hazırlamanın yolu da hiçbir alanın boş bırakılmamasından geçer.

CV Nasıl Hazırlanır

CV’nin nasıl hazırlanacağı aslında tamamıyla sahibine bağlıdır. İnternet üzerinden ya da kırtasiyeden boş olarak alınabileceği gibi slayt olarak ya da tamamen görsellerden oluşan bir CV hazırlamak da mümkündür. Özellikle görsel yeteneğin ön planda olduğu işlerde yalnızca görsel imge ve çizimler ile hazırlanmış CV’ler oldukça etkilidir. Bunun yanında aynı CV’nin birkaç yabancı dil ile de hazırlanması önerilir.

Fotoğraf Önemli

CV’lerde fotoğraf bölümünün boş bırakılmaması son derece önemlidir. İlk izlenimin doğru oluşması için net çekilmiş bir fotoğraf sunmak işveren açısından büyük bir kriter olmakta. Ayrıca fotoğrafın mümkün olduğunda net, yüz hatlarının tamamı görünecek şekilde ve resmi olması gerekir. Vesikalık olarak CV’ye eklenecek bu fotoğraflar bu formatın önemli bir parçasıdır.

Sade Ama Düzenli

CV nasıl hazırlanır konusunda kısa bir araştırma yapan her birey sade tasarımlar ile karşılaşır. Bunun sebebi göz yormayacak, kelime kalabalığı olmayan ve net cümleler ile aktarılmış konuların içeriğidir. Yani kişi sırası ile kişisel bilgilerini, mezun olduğu okulları, iş deneyimleri, ödülleri, sertifikaları ve ilgi alanları yer almalıdır. Uzun uzun kelime kalabalığı olan cümleler yerine sade aktarılmış bu alanlar hem okuyucuyu yormayacak hem de sıkmayacaktır.

Slayt Olarak Hazırlanan CV

Slayt olarak hazırlanan CV’ler kapsamlı olmaları açısından genellikle üst düzey yöneticilerin hazırladığı özgeçmişlerdir. Bunun yanında işverenin böyle bir talebi var ise iş başvurusunda bulunan kişi de bu CV’yi hazırlayabilir. Etkili görsellerin kullanılması gereken bu CV’ler adayın ya da yardımcı birinin yardımı ile ilerler. Dolayısıyla ses de gerektirebilen bu CV’ler ne kadar etkileyici olur ise o kadar işe alımı kolaylaştırır. CV’nin içerisinde bulunan sesin kişiye ait olması da daha çok tercih edilir. Kullanılan fotoğrafların günlük yaşantıdan ve günlük tardan uzak olması işin ciddiyetini aktarmak adına önemlidir.


Bir önceki yazımız olan <CV Hazırlama İpuçları< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*