KOSGEB Mülakat Soruları

KOSGEB Mülakatlarında Neler Sorulur?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi olarak açılımı gerçekleştirilebilecek KOSGEB kurumu son yıllarda insanların odak noktası haline gelmiştir. Medyanın etkisi ile binlerce insanın Kosgeb kurumuna kredi ve hibe imkanlarından yararlanabilme noktasında başvuru yaptıkları dikkat çekmekte. Bakıldığı zaman; halk arasında her başvuru yapana ciddi rakamların verildiği algısı oluşmuş olsa da durumlar pek öyle değildir. Devlet vereceği kredi ve hibelerin ülke ekonomisine gerçekten katkıda bulunmasını istemekte ve bu doğrultuda başvuru sahiplerini mülakat sınavına tabi tutmakta. Sınav esnasında özlük bilgilerinizi doldururken karşınızda birtakım girişimcilik soruları görüyorsunuz. Sorulara verdiğiniz yanıtlara göre kağıdınız değerlendirmekte ve başvurunuz olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmakta. Başvuru süresinde yöneltilen yazılı soruların yanı sıra; bir de mülakata alınacaksınız. Kosgeb Mülakat soruları alt bölümde.

KOSGEB Mülakat Süreci

  • Yöneltilecek ilk soru ürettiğiniz fikir ve sektör hakkında ne düzeyde bilgi sahibi olduğunuzu ölçme üzerine olacaktır. En önemli bölümde budur! Fikir ürettiğiniz pazarı çok iyi öğrenerek gitmeniz bu soruyu akıcı bir anlatımla cevaplamanızı sağlayacaktır.
  • İkinci soru sermayeniz üzerine olacaktır. Ne kadarlık bir sermayeniz var ve Kosgeb sermaye miktarınızın ne kadarına ortak olmalı? Mali işlerinizi netleştirmeden karşılarına çıkmamalısınız!
  • İşletmeci, girişimci ruhunuzu ölçebilme noktasında birkaç soru daha yöneltilecektir.

Bunlar;

  • Bir girişimcide bulunması gereken nitelikler neler?
  • Siz bu girişim özelliklerini bünyenizde barındırdığınızı düşünüyor musunuz? Örneklendirmelisiniz!
  • Neden size bu yatırımı yapalım?

KOSGEB mülakat soruları genel anlamda bu tarz konular üzerinde şekillendirilir ve aşağı yukarı bu tarz anlamlara gelen sorular yöneltilir. Zekanızı ölçecek sorular yöneltilen bir mülakatla karşılaşmayacaksınız ancak; yönelttikleri sorulara alacakları akılcı yanıtlarla hareket edeceklerinden soruları akıcı bir şekilde sunum halinde yanıtlamalısınız.


Bir önceki yazımız olan <Onur Air 250 kabin memuru alacak< başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*