Özgeçmiş Hazırlama Püf Noktaları

Özgeçmiş Hazırlama Püf Noktaları

Özgeçmiş Hazırlama

İş arayan pek çok kişi özgeçmiş hazırlama konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Genel olarak özgeçmişlerin nasıl hazırlanacağı konusunda insanlar eksik bilgiye sahip olmaktadırlar. Bundan dolayı özgeçmiş oluşturmadan önce bununla ilgili olarak internetten bilgi toplamak ve özgeçmiş örnekleri incelemek fayda sağlamaktadır. Böylelikle eksiksiz ve dolu bir özgeçmiş hazırlayarak işverenlerin ilgisi çekilebilmektedir.

Özgeçmiş iş bulmak için atılan ilk adım olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle iş başvurularında özgeçmiş önemli bir yere sahiptir. Anlaşılır bir tabir ile özgeçmişin tanımı yapılırsa kişinin kendini pazarlayacağı belge olarak açıklamak yanlış olmamaktadır. Kişi özgeçmiş hazırlarken kendisi ile ilgili tüm bilgilere doğru biçimde yer vererek ilgili iş için işverenin kendisini seçmesini sağlamaktadır.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunların başında kişinin iletişim ve adres bilileri yer almaktadır. Bu bilgilerin en güncel halleri ile özgeçmişte bulunmaları gerekmektedir. Böylelikle işverenler diledikleri zaman adaya rahatlıkla ulaşabilmektedirler. Bir iş başvurusunda bulunurken kişinin kendini tanıtan özgeçmişi olması gerektiğinden dolayı özgeçmiş hazırlamak her iş arayan kişinin yapması gereken bir uygulamadır. Özgeçmiş hazırlarken eklenen bilgilerin açık, anlaşılır, okunaklı, doğru bilgileri yansıtmasına özen gösterilmelidir. Özgeçmişlerin çoğu bilgisayar ortamında oluşturulurken el yazısı ile özgeçmiş hazırlayan kişiler de bulunmaktadır.

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgeçmiş kişinin kişisel özelliklerini ve bilgilerini ortaya koyan belge olduğundan dolayı buna yönelik olarak hazırlanması gerekmektedir. Özgeçmişte yer alması gereken unsurlara bakıldığında bunlar içerisinde ilk sırada fotoğraf gelmektedir.  Fotoğraflar özgeçmişlerin tamamlayıcı parçaları olarak da düşünülmektedir. Dolayısıyla özgeçmişe eklenen fotoğrafların yüzü ortaya çıkaran, düzgün biçimde yakında çekilmiş olması önem taşımaktadır. Fotoğraflar genellikle sağ üst köşede yer almaktadır. Bu unsurlara dikkat edildiğinde başarılı bir özgeçmiş elde edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan CV Hazırlamada Olmazsa Olmazlar başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, cv hazırlamada dikkat edilecek hususlar ve CV Nasıl Hazırlanır? hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ