Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş veya CV eşanlamlı kelimelerdir. Yaşam öyküsü anlamlarına gelen “Curriculum Vitae” kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma CV olarak dilimizde yerini almıştır. Potansiyel işvereninize becerilerinizi, yaptıklarınızı kısaca kendinizi sunacağınız tanıtım yazınızdır. Herhangi bir şahıs, kurum veya kuruluşa kısacası iş talep edilen mercilere sunmak üzere hazırlanan bilgilerdir. İşveren kişiliğinizin, iş tecrübelerinizin, çalışma prensiplerinizin ve yeteneklerinizin özgeçmişinizde yer almasını ister. Bu yüzden özgeçmişinize doğru ve güncel bilgileri yazmaya çalışın. Özgeçmiş kişinin aynasıdır. Bu nedenle dürüst olun, kendinizi doğru ifade edin ve olumlu yönlerinizi ön plana çıkarın. Unutmamalıdır ki özgeçmiş sadece görüşmeyi sağlar, işi değil. Ama doğru biz özgeçmiş ise işin kapısını aralar.

Özgeçmiş ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır. Ancak akademik başvurularda hazırlanan CV daha detaylı olabilir. Genellikle bir sayfalık bir özgeçmiş idealdir.

Özgeçmişinize size referans olabilecek isimler mutlaka yazılmalıdır. Ancak bu kişilerin sizin çalışma sisteminizi, prensiplerinizi bilen ve hakkınızda doğru bilgi verebilecek kişiler olmasına dikkat edin.

Öğrenciler ve yeni mezunlar başvuru yapılan pozisyonla ilgili alınan dersleri eğitim bölümünde belirtebilir.

İş tecrübeleri, eğitim bilgilerinden önce yazılmalıdır. Ayrıca devam edilen veya mezun olunan okulları yazarken mezuniyet yılını, derece ve bölüm adı da mutlaka belirtilmelidir. Eğer bir ya da daha fazla yabancı dil biliyorsanız, bu dilleri okuma, yazma ve anlama kategorilerini bilgi derecenize göre yazın.

Özgeçmiş  Formatı nasıl olmalıdır?

Özgeçmiş mutlaka A4 kağıdına yazılır. E-mail adresiniz isim-soyadından oluşan adres olmalıdır.Özgeçmişte kullanılan yazı karakteri yani fontu ne çok büyük ne küçük olmalıdır. 10-12 uygundur. Yazı tipi olarak en çok Times New Roman ve Arial kullanılıyor. Verdana da iyi bir seçim olabilir. Her sayfanın üstüne ve altına isim, soy isminiz yazılmalıdır. Başvuru yaptığınız işe ve önceliğe göre bilgilerinizi sıraların. Özgeçmişte kapak mektubu yer almamalıdır. Ancak e-mail gönderecekseniz ana bölümüne cover letter’iniz yazılabilir. Ekte de özgeçmişi ilave edin. Özgeçmiş posta ile gönderilecekse katlamadan A4 boyutunda zarfa konulmalıdır.

Örnek Türkçe özgeçmiş (doc)


Bir önceki yazımız olan Üniversite mezunu kamu işçileri haklarını arıyor başlıklı makalemizde amuda çalışan üniversite mezunu işçiler, faruk çelik ve Menderes Türel hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. serenay sarıkaya dedi ki:

    ya gerçekten siziz anlamıyotum böyle şe öi olur

BİR YORUM YAZ