Dondurma Salonu Açmak

Yaz aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir dondurma. Dondurma sıcak havalarda insanları serinletirken damak zevki ile de keyifli anlar yaşatır. Dondurma sektörü yazın en fazla rekabet gören sektörlerden birisidir. Dondurma dükkanı açmak yada seyyar dondurma satıcısı olmak isteyenler yazı dizimizi dikkatlice takip etsin.

Dondurma işine nasıl başlanır?

1 – Dondurma işinde ilk iş hedeflerinizi belirlemektir. Bayilik sistemi ile dondurma işine girmek için ciddi bir sermaye birikiminizin olması gerekir. Bayilik sisteminde mağaza, tasarım, malzeme, araç gereç personel gibi gider kalemleri büyüktür. Ciddi sermayeniz yoksa kendi küçük işletmenizi kurmalısınız. Zamanla işi büyüttükçe bayilik sistemine geçebilirsiniz.

2- Çevre araştırması yapın. Dondurmayı hangi çevrede satacaksınız. O bölgede dondurma satan rakipler var mı? Çevre analizini sağlam yapmazsanız dondurma işinden zarar edebilirsiniz. Sağlıklı yaşama önem veren bir muhitte light dondurma satışı yapabilirsiniz.

3- İnternet üzerinden dondurma üreticileri ile iletişime geçmelisiniz. İşin maliyeti ve yapılması hakkında detaylı bilgi almalısınız. İnternet üzerinden pazar istatistiklerini öğrenebilirsiniz. Hedef kitlenizi belirleyin. Piyasa üzerinde bir anket çalışması yaparak dondurma alırken nelere dikkat edildiğini analiz edin. Hangi tür dondurmaların tercih edildiğini araştırın.

4- Dondurma satışı için sağlık bakanlığı ile temasa geçmelisiniz. Ruhsat ve izin gibi yasal prosedürleri tamamlamalısınız. Ticari yer kiralarken tüm sağlık kurallarını gözetmelisiniz.

5- Dondurmanın yanında satabileceğiniz ürünlerin listesini hazırlayın.Satış listesinde yer alan yiyecekleri korumak, saklamak ve muhafaza etmek için gerekli ekipmanları ayarlayın.

6- Dondurma dükkanınız için güzel bir semt bulun. Hedef kitlenizin kolay ulaşabileceği bir yer olmalıdır. Kalabalık ortamın bulunduğu göz önünde olan mekanları tercih etmelisiniz. Dondurmanız için yeterli depo ayarlayın. Bütün işleri planlı programlı bir şekilde organize edin.

7- Dondurma dükkanınız için plan program tasarlayın. Pazar araştırması, dükkanla ilgili tasarımlar, reklam ve tanıtım hizmetleri, işin finansa edilmesi, çalışacak personelin belirlenmesi gibi tüm detayları önceden belirleyin. Gerekli sermaye desteğini ayarlayın. Bu iş için yeterli sermayeniz yoksa sizin gibi girişimci bir arkadaşınızı kendinize ortak edip ekonomik sorunları aşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*