İnternet Sitelerine Editörlük Yapmak

Web Sitelerine Editörlük

Eğer ki bilgisayar başında vakit geçirmeyi seviyorsanız, birazda biliyorsanız tam size göre göre bir iş fikrim var. Web sitelerine editörlük yapabilirsiniz. Özellikle haber, magazin, eğitim alanlarında biraz bilginiz ve yaratıcı başlık üretebilecek fikirleriniz var ise işi kaptınız demektir.

Genelde her web sitesi sahibinin birden fazla sitesi vardır. Bunları tek başına yönetmek oldukça zahmetli ve yorucudur. Bu yüzden editör arayışlarına girerler. Özellikle haber siteleri. Botlar ile bu işi yapsalar dahi yapılan hataları düzeltmek ve yaratıcı haber başlıkları için bir editöre ihtiyacı vardır. İş ilanı sitelerinde veya webmaster forumlarında bu ilanları bulabilirsiniz. Günde 3-4 saatini ayırarak kendinize ek gelir imkanı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yeterli İngilizce bilginiz var ise alacağınız maaş 3 bin liraya kadar çıkabilir. Tabi bunun için iyi bir gramer bilgisine, akıcı bir İngilizceye ihtiyacınız var. Peki bu editörlük nedir ?

Editörlük Nedir ?

Editörlük siteye günlük olarak içerik girişi yapacak, gelen yorumları kontrol edecek, site ile ilgili paylaşımlar yapacak kişinin yaptığı iştir.

Bir editörden ne beklenir ?

Bir editörden beklenen aslında çokta bir şey yoktur. Web sitesi sahibinin size vereceğini konularda (burası önemli ) 0 özgün makale yazacak. Yazdığı makaleler aynı zamanda SEO uyumlu olması gerekmektedir.

Anlayacağınız üzere editörlük için öyle çok büyük şeyler bilmenize gerek yok. Bilmeniz gerekenler SEO uyumlu makale nasıl yazılır, diğeri ise özgün makale nasıl yazılır. Bu iki özelliğe sahipseniz web sitelerine editörlük yapabilirsiniz.

Web Sitesi Editörü Ne Kadar Kazanır ?

Genelde alacağınız ücret yaptığınız işin kalitesine göre değişir. Sizden istenilen makale uzunluğu ise 250 kelime ile 1000 kelime arasındadır. 100 kelimesi ortalama 1,5 – 2 Tl civarında bir ücret alırsınız. Günde 3 adet 400 kelimelik makale girdiğinizi varsayalım. Bu durumda günlük 3-4 saat uğraşarak 48 tl para kazanırsınız. Tabi ki bir aile geçindirecek bir para kazandırmaz tek site ile ancak ek gelir olarak baktığınızda işinizi görecektir.

Makale yazarlığı işinden tek farkı ise editörlük işini düzenli yapacak ve düzenli ücret alacak olmanızdır. Eğer ki ben her gün vakit ayıramam diyorsanız. Makale Yazarak Para Kazanmak yazımızı okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*