Yaz Tatilinde Yapılabilecek İşler

Yaz Tatilinde Yapılabilecek İşler

Yaz Tatilinde İş Fikirleri

Yaz mevsiminde yapılabilecek işler genellikle sezonluk işçiler ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir işyerine girerek çalışmanın yanı sıra küçük sermayeler ile geçici veya seyyar işler kurmak da mümkün olmaktadır. Yaz mevsiminde yapılması muhtemel işler Yaz geldiğinde turizm bölgeleri ülkemizde canlı almaktadır turistik bölgelere aşırı yoğunlaşma sebebiyle bu bölgelerde yer alan işletmeler geçici olarak sezonluk personel çalıştırma ihtiyacı hissetmektedir. Otellerde resepsiyonistlik, aşçılık, garsonluk, kat personelliği gibi birçok alanda vasıflı veya vasıfsız elemanlar aranmaktadır. Bunun dışında yine yaz mevsiminin gelmesiyle canlanan sahil bölgelerinde Beach Club tarzı olan işletmelerde birçok iş imkanı bulunmaktadır.

Yevmiye Usulü Çalışmak

Tarım ve çiftçilik ile uğraşılan bölgelerimizde yaz mevsiminin gelmesiyle hasat toplama işlemleri için eleman ihtiyacı sıklıkla görülmektedir. Bu işler genellikle yevmiye usulü günlük belirlenen tutarlar ile yapılmaktadır. Bazı mal sahipleri peşin olarak çalıştırmış olduğu elemanlarının yevmiyelerini öderken bazı mal sahipleri de toplu olarak ödeme yapmaktadır. Bazı durumda mal sahiplerinin hasatı tüccarlara veya fabrikalara sattıktan sonra ödeme yaptığı da olmaktadır. Bu tarz işlerde dışarıdan gelen günlükçüler için kalacak yer temini de mal sahipleri tarafından yapılabilmektedir.

Yazın Yapılabilecek Genel İşler

Yazın yapılabilecek işlere bir diğer örnek hizmet sektörüdür. Lokanta, bakkal, manav, market, alışveriş mağazaları gibi hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan birçok iş yerinde sezonluk olarak çalışılabilir. Yazın hareketli olan yerlerde kurulan semt pazarlarında tezgah kiralanarak çeşitli ürünler satılabilir. Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilmekte ve yapılmakta olan başta su olmak üzere birçok meşrubat çeşitleri seyyar olarak satılabilir. Bu fazla bir sermaye gerektirmeyen aynı zamanda iyi satışlar yapılması halinde çok güzel gelirler elde edilebilecek bir iştir.


Bir önceki yazımız olan Mesleki Yeterlilik Kurumu MYK 50 personel alacak başlıklı makalemizde Mesleki Yeterlilik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu memur alımı ve MYK ilanı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ