300 Bin Tekstil İşçisi Aranıyor!

300 Bin Tekstil İşçisi Aranıyor!

300 Bin Tekstil İşçisi Aranıyor!Tekstil sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı artarak devam ediyor. Tekstil sektörünün yükseliş atağı yaptığı bu günlerde eleman sıkıntısı daha büyük boyutlarda hissedilmeye başlandı.

Tekstil sektörü 2001 ekonomik krizinden en fazla etkilenen grupların başında geliyordu. Ancak yükseliş atağındaki tekstil sektörünün günümüzdeki en önemli sorunu kalifiye işçi sıkıntısı olarak gösteriliyor. Bu nedenle tekstil sektöründe, aylık 1.000- 1.500 lira arası değişen ücretle çalışacak 300 bin işçi aranıyor.

Antalya’da faaliyet gösteren RAL Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya İhracatçılar Birliği Tekstil Sektörü Temsilcisi Ramazan Atılgan, sektörün en önemli sorunlarının başında kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu söyledi. Antalya’da sektör olarak toplamda 300’e yakın, Türkiye genelinde ise 250- 300 bin dolayında eleman ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Atılgan, fabrikalarda çalışacak işçilerin aylık ücretinin, sigorta, yemek, servis gibi giderlerin haricinde, 1000-1500 lira arasında olduğunu söyledi.

Kalifiye eleman bulmanın sıkıntılarını aktaran Atılgan, “Bugün Türkiye’de binlerce işsiz varken, biz işçi bulamıyoruz” diye konuştu.

Çin’de İsyan Çıkabilir

Ramazan Atılgan, Çin tekstilde en önemli rakiplerimizden birisi. Ancak yakın zamanda Çin’de düşük ücret politikası ve uzun süre çalışma saatleri nedeniyle isyan çıkabilir. Atılgan, bu ülkede insanların 50- 100 dolar gibi ücretlere çalıştırılmasından dolayı, haklarını korumak için olaylar çıkarabileceklerini ifade etti. Atılgan kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesi için işsiz gençlerin, İşkur kurslarına katılarak eğitim almaları gerektiğinin altını çizdi.


Bir önceki yazımız olan Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek başlıklı makalemizde Fatih Metin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve istihdam hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ