İki işçi çalıştırana, üçüncüsü İşkur’dan geliyor

İki işçi çalıştırana, üçüncüsü İşkur’dan geliyor

Nitelikli eleman sorunu tüm işverenlerin çok şikâyet ettiği sorunların başında geliyor. İşkur bu nedenle nitelikli eleman yetiştirmek üzere büyük hamleler yapıyor. Çeşitli alanlarda düzenlediği kurslarla kalifiye eleman yetiştirerek işe yerleştirme konularında işverenlerinde, iş arayanların da umudu olmaya devam ediyor. İşkur şimdi de nitelikli eleman yetiştirmek için önemli bir adım attı. İki işçi çalıştıran işyerlerine üçüncüsünü İşkur yönlendirecek. Bu elemanın, aylık asgari ücret tutarındaki ücreti yani günlük 25 lira cep harçlığı ve sigortasını İşsizlik Fonu’ndan ödeyecek. İşveren 6 aylık İşkur hizmeti sonunda memnun kalırsa bu kişiyi kendi imkanlarıyla çalıştırmaya devam edecek.

Türkiye’de işsizlikle mücadelede önemli adımlar atılıyor. Türkiye’nin istihdamla ilgili en önemli sorunlarından biri işverenin istediği nitelikte eleman bulunamaması. Türkiye İş Kurumu (İşkur) kayıtlarına göre 100 bine yakın işçi aranmasına rağmen, açık iş olarak ifade edilen bu pozisyonlara işverenin istediği özellikleri taşıyan işçi bulunamıyor. Kurum kalifiye eleman yetiştirmek için “işbaşı eğitimi” olarak ifade edilen staj programları yapıyor. Buna göre iki işçi çalıştıran işyerlerine üçüncü işçiyi İşkur sağlayacak. İşsizlik Fonu bu kişinin, aylık asgari ücrete denk gelecek şekilde 25 lira cep harçlığı ve sigortası karşılayacak. Örneğin iki kişi çalıştıran bir terzi, üçüncü bir kişiyi stajyer olarak alabilecek. Bu kişinin maaşı ve sigortasını 6 ay devlet ödeyecek. 6 ay sonunda işveren eğer isterse bu kişiyi çalıştırmaya devam edecek, istemezse hiçbir yükümlülük altına girmeden çıkarabilecek. İşbaşı eğitim programlarıyla işverene önemli bir imkan sunmaya başladıklarını belirten İşkur Genel Müdürü Nusret Yazıcı, kapsamı genişletilen bu program ile meslekî eğitimde yeni bir dönem başlattıklarını ifade etti. İşsizlerin de bu kapsamda bu dönemde pratik yaparak mesleği öğrenmesini amaçladıklarını vurguladı. Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre daha önce işbaşı programları en az 5 çalışanı bulunan firmalarda düzenlenirken artık 2 çalışanı bulunan firmalarda da düzenlenebilecek. Ayrıca işyerlerine çalışan sayısının yüzde 10′u kadar stajyer kabul etme imkânı sunuldu. Böylece bin çalışanı olan bir işyeri, 100 stajyer kabul edebilecek. Böylece işbaşı eğitim programları, işveren için ücretini devletin ödediği işçiyi istihdam etme imkanı sunuyor. İşsizlere de 6 ay boyunca maaşını devletten alıp pratik yaparak, meslek öğrenme şansı sunuluyor.

Türkiye İş Kurumu İşsizlik Fonu’ndaki 58 milyar TL’yi yöneterek, istihdam piyasasını yönlendiriyor. Bu yıl 225 bin kişiyi işe yerleştiren İşkur Genel Müdürü Nusret Yazıcı‘nın verdiği bilgilere göre 284 bin kişi de meslekî eğitim kursundan geçirildi. Kurslara devam eden kişilere günlük 20 TL cep harçlığı ödeniyor. Toplum yararına çalışma programları İşkur’a başvuran 100 kişiden 32′sini işe yerleştirildi. 284 bin kişiye düzenli ödeme yapılıyor.
Türkiye İş Kurumu ile Kalkınma Bakanlığı ortak bir proje başlatıyor. Proje kapsamında 26 bölgede kalkınma ajansları ile işbirliği yapılarak, o bölgede hangi tür elemana ihtiyaç olduğunu tespit ediyor. Bu bölgelerdeki yatırım talebine uygun olarak eleman yetiştirilmesi sağlanıyor. Genel Müdür Nusret Yazıcı, “Yatırımlara göre ihtiyaç duyulan elemanları belirleyeceğiz. Örneğin Doğu Karadeniz’de fındık, çay fabrikası kuruluyor. Bu yatırıma göre eleman yetiştireceğiz. İşgücü piyasası analizlerimiz kapsamlı bir şekilde sürüyor. Kalkınma ajansları ile bütünleşerek ne tür yatırımlara ne tür eleman ihtiyacı var, belirleyeceğiz. İşverenin talebi ne ise o doğrultuda eleman yetiştireceğiz.” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan İş-Kur işçi bulmak için stand açtı başlıklı makalemizde Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü, işkur ve işkur eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sedat kılıç dedi ki:

    merhaba ben bi konu hakkın da bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iş kur un servis elemanı kursunu bitirdim stajı mı daha yamadım eski yönetmeliğe göre 6 ay içinde yapıla biliyo yönetmelik değişti mi bilgi alamadım buradan ?

  2. Tahsin şişman dedi ki:

    şişmanoglutekstil adına firmamıza yetiştirilmek üzere 4 adet yirmi beş ila otuz beş yaş arasında vasıfsız elaman alınacaktır.İş kur un iki işci çalıştırana üçüncü işkurdan imkanından faydalamnak üzere elaman talebinde bulunuyorum.İlgililerin dikkatine SAYGILARIMLA.

BİR YORUM YAZ