İş-Kur işçi bulmak için stand açtı

İş-Kur işçi bulmak için stand açtı

Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü, işçi bulmak için sokağa indi. İşsizliğin azaldığı bu dönemde çalışacak işçi bulmak için belirli yerlerde sokağa inerek işçi arayışına girdi.
Manisa’da işsizliğin azalması nedeniyle İşçi arayışı olan kurumlara destek vermek amacıyla Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü, işlek noktalardaki stantlarda 48 meslek danışmanı ile hizmet vermeye çalışıyor. Çalışacak işçi bulamamaktan yakınan firmalara eleman bulmak için standlarda tanıtımlar yapıyor. Manisa’da 37 bin işsiz olmasına rağmen eleman sıkıntısı da devam ediyor. Çalışma ve İş-Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, “Türkiye’de 2 buçuk milyona yakın işsiz var. Ama 100 binin üzerinde de açık iş var. İşsizlerin büyük kısmı açık pozisyondaki işleri kabul etmiyor. Manisa’da 37 bin kayıtlı işsiz var. Bunların yüzde 85′i satın alma, lojistik hizmetler sektöründe iş istiyor. Fabrikalar ise üretimde çalışacak eleman istiyor. İşçiyle işverenin beklentileri farklı. Manisa tarım kenti olduğu için insanlar tarımdan para kazanmayı tercih ediyor. Manisa’da 110 bin emekli var. Emekliler de çocuklarına yardım ettiği için kişiler iyi iş olmadıktan sonra çalışma taraftarı değiller” dedi.

” Manisa’da İşsizliği Yüzde 5′in Altına İndirmeyi Hedefliyoruz”

İşkur meslek danışmanlarının Temmuz ayında bin 672 kişiyi işe yerleştiğine değinen Uçar, “İşsizliği Manisa’da yüzde 5′in altına indirmeyi hedefliyoruz. Manisa’ya gelen 48 meslek iş danışmanı şimdi sahaya indiler. İşe yerleşecek insanlarla konuşarak, kurslara yönlendiriyorlar. İŞ-KUR’un önümüzdeki hafta 300 kişilik girişimcilik kursu açılacak. İşsizliği Manisa’da yüzde 5′in altına indirme hedefimiz var. Okullar açıldığında meslek seçimi anlamında faaliyetler yapılacak. İnsanların yeteneklerine faaliyetlerine mesleğe yönlendirecekler. Doğru yönlendirme doğru meslek seçimi yapılmasını sağlayacaklar. Geçen ay Manisa’da bin 672 kişi işe yerleşti. Doğru işe doğru işçi yerleştirmeyi hedefliyoruz. 40 binden fazla sigorta girişi gözüküyor ama 6 bin kişilik artış var. ” diye konuştu.


Bir önceki yazımız olan BEYKAM’dan bin kişiye iş fırsatı başlıklı makalemizde Beykam, Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Kariyer Merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ