İş ve meslek danışmanlığı sertifikası nasıl alınır?

İş ve meslek danışmanlığı sertifikası nasıl alınır?

İş ve meslek danışmanlığı nedir, İş ve meslek danışmanı hangi çalışmaları yapmaktadır?

Son yılların popüler mesleklerinde birisi de İş ve meslek danışmanlığıdır.

İş ve meslek danışmanlığı iş ve meslek seçme aşamasında bulunan, meslek eğitimine başlayacak olan gençlere, çalışma hayatına yeni başlayacak olanlara, işsizlere, işsizlik sigortası ödeneği alan işsizlere, meslek edinmek, meslek değiştirmek, mesleğinde ilerlemek isteyenlerin tercih etikleri bir daldır. Yetişkinlere iş danışmanlığı hizmeti kapsamında bireysel ve gruplar halinde görüşmeler yapılarak, onların meslek ve iş seçiminin önemi konusunda bilgi sahibi olmalarına, işyerleri, meslekler ve eğitim olanakları hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmaya çalışırlar. Ayrıca iş danışmanlığı hizmeti almak için kuruma başvuran işsizlere, mesleki eğitim merkezi, meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversite son sınıf öğrencileri ile er ve erbaşlara iş arama, iş bulma ve işverenle görüşme, özgeçmiş hazırlama konularında yardımcı olmak üzere iş arama becerileri geliştirme eğitimi verirler. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezlerinde verilmektedir.

Meslek bilgi merkezi nedir? 

Meslek Bilgi Merkezi; meslekler ve eğitim yerleri hakkında bilgi alınan yerlerdir. Meslek ve eğitim yeri seçme aşamasında bulunan kişilerin doğru ve bilinçli karar vermesine yardımcı olmak üzere hizmet verirler. Meslek Bilgi Merkezlerinden;

– Meslek seçme aşamasında olanlar,

– Mesleki eğitim merkezleri ve meslek kurslarında eğitimi verilen meslekler hakkında bilgi edinmek isteyenler,

– Bir meslek sahibi olup da mesleğinde ilerlemek ve meslek değiştirmek isteyen yetişkinler,

– Rehber öğretmenler, okul idarecileri, veliler ile meslekleri ve eğitim olanaklarını tanımak isteyen herkes

yararlanabilmektedir.

Bireysel olarak veya gruplar halinde bu merkezlere başvurulur. Rehber öğretmenler öğrencilere meslek seçiminin önemi, meslek bilgilerinin hangi kaynaklardan elde edilebileceği konusunda bilgi verir.

İş ve meslek danışmanları eğitimlerini tamamlayıp sertifika aldıklarında İŞKUR’da görevlendirilirler. İş ve meslek danışmanı alımı sürecinde, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarında gerekli eğitimlere katılarak sertifika sahibi olanlar başvuru yapabilir.

İşkur kapsamınadaki İş ve Meslek Danışmanlığı eğitiminden yararlanmak isteyen gençlerin,

· İŞKUR’ a kayıtlı olmaları

· Herhangi bir işte çalışmamaları,

· En az lisans düzeyinde mezun olmaları,

· 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmaları istenecektir.

Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar, tüm İŞKUR İl Müdürlüklerine müracaat etmek suretiyle veya Kurumun internet sitesi üzerinden başvuru yapabilecektir. Adaylar, puanı en yüksek olandan başlamak üzere tercih ettikleri üniversiteye ayrılan kontenjana göre yapılacak puan sıralaması sonucunda eğitime başlayacaktır. Eğitim süresince, Kurum tarafından eğitime katılacak kursiyerlere günlük cep harçlığı ve iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenecek ayrıca bu kişilere genel sağlık sigortası yaptırılacaktır.

Eğitimin tamamlanmasının ardından, test merkezi bulunan, bağımsız ve bu konuda akredite olmuş kurum/kuruluşlar tarafından yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler, “İş ve Meslek Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi” ne sahip olacaklardır. Bu belgeye sahip olanlar arasından, KPSS B grubu (KPSSP3) puan türü esas alınmak suretiyle seçilecek adaylar İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli İş ve meslek danışmanı olarak istihdam edilecektir.

Meslek seçimi yapmak isteyen kişilere nasıl yardımcı olunur?

Meslek seçimi yapmak üzere olan bireylere danışmanlık hizmeti verilir.Adayın kendini tanımasına, meslekler ve eğitim yerlerini tanımasına ve sonuçta bireyin kendi özellikleriyle mesleklerin gerektirdiği nitelik ve şartları kıyaslayıp bu yolla karar vermesine yardım edilir. 

Meslek seçimi kararı bireye aittir. Bireylerin, bireysel danışmanlık aşamasında, görüşme yoluyla kendilerini tanımalarına yardımcı olunur. Okuldaki başarıları, boş zaman etkinlikleri, sosyo–kültürel durumları, fiziksel durumları, ders çalışma alışkanlıklarından hareketle kendilerini tanımalarına yardımcı olunur. Edindiği bilgileri değerlendirmesine ve meslek seçiminde bir karara ulaşmasına yardımcı olunur. Zaten birey danışmanlık sürecinde, meslek seçiminin önemi konusunda bilinçlenir, kendi seçimi ve kararını verme aşamasına kendiliğinden gelmiş olur. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezlerinde verilmektedir.


Bir önceki yazımız olan İşkur tabelasını asmayan okula personel göndermeyecek başlıklı makalemizde İş-Kur programları, İşkur tabelası ve okul temizlik personeli hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. hülya dedi ki:

  lisans bitirip şimdilik kpss panı olmayanlar başvuruda bulunabilir mi?

 2. rabia dedi ki:

  ayrıntılı bilgisi olan varmı arkadaşlar bi daha alım yapılmıyacağı konusunda açıklamalar yapılmış yrdımcı olur musunuz

 3. GÖNÜL dedi ki:

  önlisanslı olanlar başvurabilir mi el cavap

 4. İŞSİZ İmd dedi ki:

  Arkadaşlar boşuna girmeyin sınava, yok efendim 42 puanla atama olmuş, sertifikası olan herkes atanıyormuş türünden haberlere kanmayın. nisan ayında 15 bin kişi sınava girdi ve 5045 kişi sertifika aldı.
  bunca mağdur varken sayın bakan çıkıp atama olmayacak diyor sürekli.
  sınava başvuru yapmadan önce şu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum: http://www.webbilgin.net/bu-yaziyi-okumadan-is-ve-meslek-danismanligina-basvuru-yapma/

 5. Issız IMD dedi ki:

  Beş yıldır atama bekliyoruz . Şimdi gene para toplamak icingene başlandı . Nasıl bi umut tacirliği nasıl bi vicdan 15000 imd beş yıldır atama isterken kurumu içi alalım yapılıyor . Şimdide alım var gibi gene oyunlara başlandı tuzağa düşmeyin ihtiyacı kurum içinden karsilarlar .amaç para toplansin. Sinav sonrası biz atama var demedik siz kendiniz aldınız sınavı sasuem yaptı derler . Sonrada sertifika süreniz doldu iptal 700tl indirimle tekrar sınava gelin sms atarlar .

BİR YORUM YAZ