İŞKUR 150 bin işsizi iş sahibi yapacak

İŞKUR 150 bin işsizi iş sahibi yapacak

İŞKUR 150 bin işsize işbaşı yaptıracakTürkiye İş Kurumu (İŞKUR), uygulamaları ile birçok genç iş sahibi olmaya devam ediyor. Kurum hem patronları, hem de iş arayanları sevindiren çalışmaları ile dikkatleri çekiyor. Meslek edindirme kurslarıyla kalifiye eleman yetiştirilmesine öncülük ediyor. İşkur son çalışmasıyla kalifiye eleman bulamamaktan yakınan patronlara, genç işsizleri göndererek; ‘6 ay dene karar ver, harçlığı, sigortası benden’ diyecek.

İşkur’un çok talep görecek bu programdan hem işverenlerin, hem de iş arayan gençlerin yararlanması bekleniyor. İşkur verilerine göre ülkemizde 2 milyon 600 bin işsiz olmasına karşın yaklaşık 1 milyon açık iş bulunuyor. Bu açığı kapatmayı görev edinen İŞKUR, iş arayanla eleman arayanı bir araya getirmek için yeni bir program başlatıyor. Bu program çerçevesinde 150 bin kişi ‘işbaşı’ yaptıracak.

İşkur’un 6 ay deneme garantili programından beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi, çaycı gibi vasıf gerektirmeyen alanlarda program düzenlenmiyor. Yeni mezun olduğu için iş bulmakta zorlanan öğretmen, avukat, mühendisler ile açık öğretim veya ikinci öğretim son sınıfta okuyan öğrenciler ve engelliler de yararlanabilecek. Yeni mezun ve öğrenciler işverenlerin deneyimli eleman aramaları nedeniyle iş bulamamaktan şikayet ediyorlar. Bu programla 6 ay işyerinde çalışma fırsatı bulan elemanlar her şeyden önce, deneyim kazanmış olacak.

İŞKUR, işsizlik rakamlarını azaltma çalışmaları kapsamında yürüttüğü ‘işbaşı eğitim programında’ bu yıl kursların sayıları arttı. Geçen yıl ‘işbaşı eğitim programında’32 bin kişinin yararlanırken bu yıl en az 150 bin kişiye eğitim verilecek.

İşverene maliyeti sıfır

Bu program en çok patronları sevindirecek. Patronlar işbaşı eğitiminden yararlanmak istediklerinde 6 ay boyunca maliyetsiz olarak elemanını ‘iş başında’ deneme fırsatı buluyor. Çünkü, İŞKUR, gönderdiği elemanlara kurslarda olduğu gibi 6 ay boyunca günlük 25 lira ‘cep harçlığı’ veriyor. Ayrıca genel sağlık sigortası ile iş kazası meslek hastalığı sigorta primlerini de üstleniyor. Patron ise sadece eleman iş vererek, değerlendirmek düşüyor. Altı ayın sonunda çalışmasından memnun olduklarını işe alıyor.

İşbaşı yapan 32 bin kişiden, 16 bini işi kaptı

‘İşbaşı eğitim programında’2012 yılında 32 bin kişi eğitim aldı. Bunlardan yüzde 50’si ise işe yerleştirildi. İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, bu yıl en az 150 bin kişiyi iş başı eğitiminden yararlandırmak istediklerini söyledi. Yeni mezunların daha kolay iş bulmaları için başlattıkları programdan, İŞKUR’un meslek edindirme kursunu tamamlayanların da yararlandığının altını çizdi. Programdan üniversite son sınıf öğrencileri ile açık öğretim öğrencilerinin de yararlanarak programın sonunda işe başlamalarına engel olmadığını belirtti. 2013’te programdan 13 bin kişi yararlandı.

Bu programa kimler başvurabilir

 • İŞKUR’un meslek edindirme kurslarına katılan işsizler ve yeni mezunlar, mezun olacaklar
 • Öğretmen, mühendis, avukat, büro görevlisi gibi alanlardakiler programa katılabilir. Çünkü programla teorik bilgiye sahip katılımcıların, mesleki deneyim kazanarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması amaçlanıyor. 

Sekiz saat çalışma süresi 

 • Program süresi, günlük en az beş en fazla sekiz saat olmak üzere, haftalık kırk beş saatten ve toplamda yüz altmış fiili günden fazla olamaz. 
 • Katılımcılar, yirmi dört ay içinde en fazla 160 fiili gün işbaşı eğitim programından yararlanabilirler. 
 • Engellilerin de yararlanabildiği işbaşı eğitim programının süresi onlar için 24 ay içerisinde 320 fiili gün olarak uygulanabiliyor. 

Patronlar nasıl başvuracak?

 • 5510 sayılı Kanunun 4/1-a maddesi kapsamında en az iki çalışanı bulunan işyerlerinde uygulanabiliyor. 10 kişiye kadar elemanı olan iş yerlerine 1 işbaşı eğitim programı çalışanı gönderilirken; 11 ve üzeri elemanı bulunan işyerlerine sigortalı sayısının yüzde 10’u kadar kişi gönderiliyor. Örneğin, 20 çalışanı olan bir işyeri ‘işbaşı eğitim programı kapsamında’ eleman talep ederse, kendisine 2 kişi gönderilebiliyor. Bu program, kamu işyerleri ile belediyelerde uygulanamazken; özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında uygulanabiliyor. 
 • Programa katılacak olanların öncelikle İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, 15 yaşını tamamlamış olması ve işverenin birinci ve ikinci dereceden yakını olmaması gerekiyor. Ayrıca programın uygulanacağı işyerinin son üç aylık kayıtlı ve kayıt dışı çalışanı da olmaması şartı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Perakende sektöründe 200 bin kişi istihdam edilecek başlıklı makalemizde Fatih Metin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve istihdam hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  ben 12 aydır boştayım işkurda kayıtım var işsizlik aylığı alıyordum 12ayda biti işkur cağırıyor vardığmındada sana uyğun iş yok diyorlar yalan söylüyorlar işsizlik azallıyor diye her yerde yaş sınırı var

 2. sema dedi ki:

  neden yaş sınırı var 30 yaş sınırı neden ?

BİR YORUM YAZ