İşkur İş Arama

İşkur İş Arama

İşkur, eski adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu, kamu kurumlarına, özel sektöre istihdam sağlamak amacıyla kurulmuş bir devlet kuruluşudur. Genel Müdürlük statüsünde hizmet vermektedir.
Türkiye’de online olarak iş ve işvereni birleştiren platformlardan tek devlet menşeili olan kuruluş İşkurdur. Diğer platformlarda olduğu gibi, bu platformda da işveren ve iş arayan olmak üzere iki kategori bulunmaktadır.
İşveren ve iş arayan girişleri ile sitede işlem yapılabilmektedir. Hem iş arayan hem işverenseniz mutlaka iki üyeliğe de kayıt yaptırmanız gerekmektedir. İş arayan girişinden yeni üyeliğe tıklayarak sisteme kayıt olmanız gerekmektedir.
Kayıt esnasında ilk önce sözleşme kabulü gerekmektedir. Sözleşmeyi dikkatlice okumanız, haklarınızı bilmeniz açısından önemlidir. Sözleşme onayından sonra gelen ekranda TC kimlik numaranız ve kişisel bilgilerinizi girmeniz istenmektedir. Bu bilgileri de girdikten sonra sisteme kaydınız gerçekleşecektir. Sisteme kayıt olmanız sadece giriş amaçlı bir prosedürdür. İş aramak için mutlaka özgeçmişinizi ve diğer bilgileri doldurmalısınız.
Bireysel kullanıcı ekranı altında “özgeçmiş düzenleme” linkiyle özgeçmiş düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bu ekran altında yer alan bölümler;
Öğrenim Bilgileri: Bu bölümde mezun olduğunuz veya okumakta olduğunuz okul/okulları belirtmeniz gerekmektedir. Eğer birden fazla mezuniyetiniz varsa ekle butonunu kullanarak birden fazla okul ekleyebilirsiniz.
Mesleki Bilgiler: Mesleğinizle ilgili bilgilerin yer alacağı bölümdür. Eğer varsa mesleki belgeniz, mesleki diplomanız veya bonservisinizi bu kısımda belirtmeniz gerekmektedir. (Yabancı terim veya bilemediğiniz kelimeler için sitede yer alan Meslek Sözlüğü’ne bakabilirsiniz.) Bu kısımda en fazla 5 meslek seçilebilmektedir.
İş Tercihleri: Bu bölümde istediğiniz iş ile ilgili seçimleri yapabilirsiniz.
Özgeçmiş Ekleme: Dilerseniz bu bölümden işverenlere sunulmak üzere halihazırda bir özgeçmiş (CV) ekleyebilirsiniz.
Fotoğraf Yükleme: Estetiğin ön planda olduğu bir meslek sahibiyseniz (satış danışmanı, host, hostes gibi) fotoğrafınızı yüklemeniz avantajınıza olacaktır.
Sınav Bilgileri: Girmiş olduğunuz sınavları bu kısıma ekleyebilirsiniz. Sertifika sınavları bu kapsamda ele alınmamaktadır.
Referanslar: Referans kısmına gerektiğinde sizin hakkında bilgi alınabilecek kişi veya kişilerin isimlerini ve bilgilerini ekleyebilirsiniz. Bu kısım iş tecrübesi bölümüyle karıştırılmamalıdır.
Hükümlülük: Daha önce herhangi bir suçtan hüküm giymişseniz bunu mutlaka belirtmelisiniz. Zira hükümlü işçi çalıştırma mecburiyeti olan işyerlerinde başvurunuzun değerlendirilmesi daha kolay olacaktır.
Her bölümde işlem yaptıktan sonra mutlaka kaydet butonuna tıklamalısınız. Aksi takdirde yaptığınız değişiklikler forma yansımayacaktır.
Özgeçmişinizi de kaydettikten sonra artık iş arayabilir ve iş ilanlarına başvurmaya hazır hale gelmişsiniz demektir. İlanların tümünü veya istediklerinizi arayabileceğiniz gibi, “Bana Uygun İşler” seçeneği altından özgeçmişinize uygun işlere de bakabilirsiniz.
İki şekilde de bir ilan gördüğünüzde ilan detayı için ilanın numarasına tıklayarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Detayları dikkatlice okuyup değerlendirmelisiniz. Eğer ilana başvurmak istiyorsanız, ilan detayının en altında bulunan “Başvur” butonuna tıklamalısınız. Tüm başvurularınızı “İş Başvurularım” sekmesi altında görebilir ve inceleyebilirsiniz.
Dilediğiniz zaman özgeçmişinizi düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Kayıttan sonra aldığınız kurs, sertifika gibi bilgileri de sisteme eklemeniz avantajınızadır. Bunları da “Bilgi Güncelleme” sekmesi altından yapabilirsiniz.
Eğer iş arıyorsanız, mevcut statünüzü “Aktif” olarak kaydetmelisiniz. Bu durumda güncellenen ve yeni eklenen ilanlarda, ilana uygun görülmeniz halinde teklif almanız mümkündür. Eğer bir iş bulduysanız ve işe başlamışsanız, teklif almamanız ve özgeçmişinizin değerlendirme dışı tutulması için statü durumunuzu “Pasif” yapabilirsiniz. Bu statü artık çalıştığınızı ve iş aramadığınızı belirtmektedir.
Bir ilana başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa bu size bildirilecektir. Bu aşamadan sonra “İş Başvurularım” sekmesi altında yer alan başvuru belgesinin yazıcı çıktısını alarak, başvurduğunuz firmanın insan kaynakları birimine müracaat edebilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan İşkur Yurtdışı İşçi Talepleri başlıklı makalemizde işkur yurt dışı ve yurtdışı işçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tayfun dedi ki:

    mal gibi sayfa bi güncelleme yapcaz sadece ya bbune düzeltin sayfayı

BİR YORUM YAZ