İŞKUR Kurslara Katılım Koşulları

İŞKUR Kurslara Katılım Koşulları

iskur-kursİşsizleri işe yerleştiren, işverene aradığı kalifiye elemanı bulan, şisizleri meslek sahibi yapan İşkur tarafından açılan Meslek Edindirme Kursları büyük ilgi görüyor. Ençok aranan elemanları yetiştirmek üzere açılan meslek kurslarına her yaştan işsiz katılabiliyor. Kurslarda verilen eğitim sonunda işsiz kişiler hem “altın bilezik” kazanıyor, hem de işe yerleştirme olanaklarından yararlanıyor. Ayrıca kurum kursiyerlerin yol, yemek giderlerini karşılayacak kadar günlük harçlık ödüyor. Kursiyerler kurs sonunda banka hesaplarına yatırılan toplu ücreti alabiliyor. İşverenlerin en çok talep ettikleri alanlarda açılan kurslara büyük ilgi var. Peki kimler İşkur kurslarına katılabilir? Meslek Edindirme Kurslarına katılma şartları nelerdir?

Mesleki eğitim kurslarına başvuru yapabilmek ve bu kurslardan yararlanabilmek için;

Mesleki eğitim kurslarına katılacaklarda aranan şartlar

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,
 • İşverenin aradığı özel şartları taşımak,
 • İş ve meslek danışmanının uygun görüşüne sahip olmak,
 • Emekli olmamak. 

– Öncelikle İşkur’a işsizlik kaydını yapılması gerekiyor, kurumda kaydı bulunan ve herhangi bir meslek alanında eğitimi olmayan kişiler katılmak istedikleri kurslar için adını yazdırıyor.

– Kursiyerlere kurs başlamadan önce mesaj gönderiliyor. Kursa başvuru yapan kursiyer İşkur’un belirlediği tarih ve zamanda kursun verileceği eğitim kurumunda eğitimlere katılıyor. İŞKUR, eğitim verilecek kursiyer sayısından fazla başvuru olduğunda kontenjan sayısını yazılı ve sözlü mülakatla belirleme hakkına da sahip. Ancak kursa katılamayan adaylar diğer kurslara yönlendiriliyor.

– Kurslara katılmaya hak kazanan adayların kaydı yapılır. Kaydın yapıldığı ve kursun başladığı tarihte SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur gibi sosyal güvenlik kurumlarında kayıtlı olmamak ve bir işte çalışıyor olmamak gerekmektedir.

– Bazı hastalığı olanların, tedavi altında olanları, hastalığının kursa devam etmesini engellemediğini belgelemesi istenebilir. Bu durumda kuruma raporları sunmak gerekmektedir.

– Meslek edindirme kurslarına başlayanların kursa devam zorunluluğu bulunmaktadır. Kursa devamsızlık yapanlar kuruma bildirildiğinde, İşkur kaydın silinmesi ve size ödenen günlük ücretin geri iadesini isteme hakkına sahiptir.

– Kurs başvurusunda nüfus cüzdanı örneği, diploma fotokopisi, iki adet resim, ikametgah belgesi ve Ziraat bankası hesap numaranız istenmektedir. Bu belgeleri başvuruda yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

– Adayların eğitim almak ve kariyer yapmak istediği iş alanına en uygun kursu tercih etmesi gerekiyor. Kursa kayıt yapıldığında, aynı alanda başka kurslara bir daha kayıt yaptırılmıyor. Herhangi bir alanda aldığınız kurs dışında yapılacak olan mesleki eğitim kurslarına ise 6 ay süresince başvuru yapamaz, başvuru yapsanız dahi kabul edilmeyeceğini belirten bir dilekçe imzalayacaksınız.

 


Bir önceki yazımız olan Bursa İşkur başlıklı makalemizde Bursa İşkur, bursa işkur adresi ve bursa işkur kursları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ayse dedi ki:

  Ben iskur kursuna katilmistim bir tekstilde ama isverenin baskisi yuzunden biraktim baska kursa muracaat ettim kabul edilmedi cezaliymisim bu ceza kac ay surer

 2. Shyl dedi ki:

  2 yil sürer cezanız

 3. isimsiz dedi ki:

  İs kurun kurslari icin oncelik universiteyi bitirmis issiz ogrencilermi yoksa elli yas uzeri kisilermi

BİR YORUM YAZ