İşkur Meslek Edindirme Kursları

İşkur Meslek Edindirme Kursları

İşkur, iş bulma ve işverene istihdamda yardımcı olmanın yanında devlet kuruluşu olmanın verdiği sosyal sorumluluk çerçevesinde meslek kursları açarak vasıfsız işgücünün mesleki anlamda değer kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için meslek edindirme kursları açarak vasıflı işgücü yaratmayı amaçlamaktadır.
İşkur tarafından açılan meslek kursları çok geniş yelpazede değerlendirilebilir. Bu kurslara iştirak eden kursiyerlere mesleki anlamda teorik bilgiler verilerek, iş hayatına atılmalarını kolaylaştırmaktadırlar. Bunun yanında yasalar gereği kursiyerlerin sigorta primleri de yatırılarak iş kazalarına vesaire durumlara karşı da önlem alınmaktadır. Kursiyerlere ayrıca cep harçlığı niteliğinde bir meblağ da ödenmektedir.
Meslek kursları birçok çerçevede ele alınabilir. Kapsadıkları işgücü nedeniyle bu kurslar birçok kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar;
• Hükümlülere yönelik kurslar: Hükümlülerin rehabilitasyonu ve meslek edindirilmeleri çerçevesinde düzenlenen kurslardır. Halen tutuklu bulunan hükümlülerin hem zamanlarını değerlendirmeleri hem de mesleklerini icra ederek para kazanmaları amaçlanmaktadır.
• Çalışanların mesleki eğitimi: Meslek sahibi olan ancak çalıştığı iş koluna ait daha fazla mesleki bilgiye sahip olmak isteyen kişilere açılan kurslardır. Mesleğin ve bulunulan işkolunun tanınması, hem verimliliği arttırması, hem de iş kazalarının önüne geçilmesi açısından olumlu bir noktadır.
• İşgücü yetiştirme kursları: Bu kurslar belli bir işkoluna ait işgücü yetiştirme maksadıyla düzenlenmektedir. Bu kursların en büyük avantajı, istihdam garantili olmasıdır. Bu kursların sonunda başarı gösteren kursiyerler, edindikleri mesleğe paralel bir işyerinde istihdam edilmektedirler.
• Özürlü Kursları: Bu kurslar fiziksel veya eğitilebilir özürlü gruplarının meslek edinmelerini amaçlamaktadırlar.
• Hibe Projeleri: Avrupa Birliği finansmanları veya devletin desteklediği projeler kapsamında istihdamın artırılarak işsizliğin azalmasına yardımcı olmak amacıyla hibe projeler oluşturulabilmektedir. Bu hibe projelerden yararlanmak isteyen girişimciler, bu kurslara katılarak hibeden yararlanma eğitimleri alıp, sunacakları projenin kabul edilebilirliğine göre hibeden yararlanabilirler. Bu hibeler maddi olabileceği gibi (kredi, hibe arazi, ekipman), eğitim, danışmanlık gibi hibeler de olabilmektedir.


Bir önceki yazımız olan İşkur Mesleki Eğitim Kursları başlıklı makalemizde işkur eğitim, işkur kursları ve işkur meslek kursları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. meryem dedi ki:

    TEMPO ÇAĞRI MERKEZİ MECİDİYEKÖY ŞUBESİ KADAR İNSANLARIN HAKKINI YİYEN BİR ŞİRKET DAHA GÖRMEDİM. İŞKURLU ELEMANI 2 AY ÇALIŞTIRIP KURS SÜRESİ BİTİNCE GÖNDERİYORLAR ELİMİZE VERDİKLERİ DE 300 LİRA PARA EMEĞİMİZE YAZIK. !!! BAŞVURUCAK ARKADAŞLARA SESLENİYORUM SAKIN BÖYLE BİR HATAYA DÜŞMEYİN BOŞU BOŞUNA EMEK VERMİŞ OLACAKSINIZ.

BİR YORUM YAZ