İşkur Özel İstihdam Büroları

İşkur Özel İstihdam Büroları

Özel istihdam büroları, iş yasaları gereğince, işverene ihtiyaç duyduğu personeli sağlama karşılığında para alan, işleyişleri ve denetimi iş yasalarınca düzenlenmiş tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır. Bu kuruluşlar iş yasalarında belirlenmiş olan maddelere uygun olan iletişim kanallarını kullanarak istihdamda bulunurlar.
İşkur’a bağlı özel istihdam bürosu olarak çalışmak için öncelikle kurumdan izin alınarak faaliyet konusu ve içeriği ayrıntılı olarak belirtilmelidir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 90. Maddesinde özel istihdam büroları hakkında bilgi verilmiştir.
İşkur, özel istihdam bürolarına bazı yetkiler ve bazı kısıtlamalar getirmiştir. Mevzuatta bu ürolar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olsa da hiyerarşik olarak İşkur’a bağlı olarak çalışmaktadırlar.
Özel istihdam büroları kesinlikle kamu kurum ve kuruluşlarına personel sağlayamaz, istihdamına yardımcı herhangi bir faaliyette bulunamazlar. Kamu kurum ve kuruluşlarına personel sağlama görevi, devletin yasalarca izin verdiği devlet kurumlarına aittir. Bunun yanında devlet kurum ve kuruluşlarında istihdama yönelik çalışmalar, eğitim, seminer gibi faaliyetlerde bulunmaları da yasaktır.
Bürolar, geçici iş ilişkisi düzenleme yetkisine sahip değillerdir. Bu yetkiyi başkaları vasıtasıyla da olsa kullanamazlar. Ayrıca yabancı uyruklu kişiler hakkında da bazı yetkileri kısıtlanmıştır. Bürolar ancak çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kimselere iş bulmasında aracılık edebilirler. Bununla ilgili maddeler mevzuatça düzenlenmiştir.


Bir önceki yazımız olan Vakıfbank 1000 Personel Alım İlanı Başvuru Şartları başlıklı makalemizde Başvurular ne zaman?, işe alımlarda KPSS şartını kaldırıyor! ve Şartlar Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ