İŞKUR Staj Programları

İŞKUR Staj Programları

İŞKURİŞKUR Mesleki Eğitim Programları

Türkiye İş Kurumu İŞKUR vatandaşların meslek edinmelerine, iş bulmalarına aracılık eden bir kamu kuruluşudur. İşsiz gençlerin, mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri İşbaşı

Eğitim Programları düzenleyerek aranan eleman olmalarına aracılık ediyor. İşkur staj programı ve meslekî eğitim çalışmaları ile birçok öğrenciye ve gence umut oluyor.

İŞKUR uzun zamandan beri meslek eğitimi hususunda çalışmalarını sürdürüyor. İşverenlere meslekî eğitim almış kişileri çalıştırma zorunluluğu getiren yasal düzenleme, geçen sene İş Kanunu’nda yer aldı. İŞKUR’da bu konuda yeniden yapılanma sürecine girdi. İŞKUR  yetkilileri ve ilgili bakanlıkların ortak çalışmasıyla “meslekî eğitimde işbirliği” konusu üzerinde yapılacaklar değerlendirildi.

İşkur staj programları çerçevesinde işe yerleştirilecek kişilerde şu şartlar aranmaktadır.

– Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

– En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

– 15 yaşını tamamlamış olmak,

– Öğrenci olmamak-

– İşverenin 1. dereceden kan hısmı olmaması şartının da aranıyor.

Bu kişiler stajyer talep eden işyerlerine yerleştirilerek maaşları İşkur tarafından karşılanmaktadır.

İŞKUR, işsizlere staj imkanı tanıyan ”İşbaşı Eğitim Programları” kapsamında, sigortalı en az 2 kişi çalıştıran işyerlerinde 1 kişinin istihdamını bu şekilde sağlamayı planlıyor.

Stajyer eleman programıyla işsizlere staj imkanı tanınıyor. Bu program sonrasında stajyerlerin çalıştıkları işyerlerinde istihdam edilebilmeleri amaçlanıyor.

İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, işverenlerin çalışanlarını en fazla haftada 45 saat, toplamda ise 6 ay istihdam edebilmektedir. Program süresince katılımcılara, her bir fiili gün için kursiyer zaruri giderlerinin karşılanması için, yeniden yapılanma kapsamında günlük 25 lira ücret ödenmektedir. Bunun yanı sıra, program süresince her bir katılımcı için iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

İŞKUR Mesleki Eğitim Programı detaylarına ulaşmak için tıklayınız


Bir önceki yazımız olan İstanbul’da 16 Eylül’de ücretsiz ulaşım! başlıklı makalemizde 16 Eylül, İBB ve İstanbul’da ücretsiz ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Eren tastan dedi ki:

    Ben okuldan mezun olamadim 1 sene uzadi bundan yararlanbiliyormuyum ?

BİR YORUM YAZ