İşkur tabelasını asmayan okula personel göndermeyecek

İşkur tabelasını asmayan okula personel göndermeyecek

İş-Kur programları ile yeterli mali destek alamayan okullarda bir temizlik personeli görevlendiriliyor. Birçok ilimizdeki okullar, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında görevlendirilen temizlik personeli hizmetinden yararlanıyor. Dönemsel çalışan bu personelin maaşı İş-Kur tarafından ödeniyor. Tabii ki bu proje ile iş sahibi olan kişiler kadar, okullarımız için faydalı bir program. Ama okul temizliğinin sadece İşkur’un yönlendirdiği bir personelin tek başına yapması mümkün değildir. Ancak İşkur okullara temizlik personeli yönlendirmesi için tabela şartı getirdi. Okullara “Bu okulun temizliği İŞKUR tarafından yaptırılıyor” şeklinde tabela asılması şartı getirilmiştir.

İŞKUR programları ile mali güçlükler içerisinde olan okullarımızın biraz rahatladığı söz konusu olmaktadır. Buraya kadar her şey normal. Fakat bu okulların sadece İş-Kur tarafından tahsis edilen bir personelle temizliğinin yapılması sağlanamaz. Ancak İşkur’un yeni kararına göre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı göndererek;

“Bu kurumda gerçekleştirilen okulların temizliği faaliyeti Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında Türkiye İŞ Kurumu tarafından finanse edilmektedir”  şeklindeki 50*100 cm ebatta tabelanın herkesin göreceği şekilde bir yere asılması istenmektedir. Bu durum devlet eliyle yapılan hizmetin reklamını yapmak olur. Fakat tabelaya göre o kurumun tüm temizlik işlerinin İş-Kur tarafından yapıldığı anlaşılıyor.

Oysa ki okullardaki diğer hizmetlerin küçük bir kısmını üstlenen bir kurum için bu tabelayı asarak, velileri ve okulda emeği bulunan diğer kurum ve kuruluşları yanıltmış olunur. Ayrıca canla başla çalışan Okul Aile Birliğine de saygısızlık olacaktır.

Bu durumdan rahatsız olduğunu belirten okul müdürüne, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce verilen aşağıdaki cevap aşağıda yer alıyor.

Yazıda ilçedeki okullar adeta tehdit edilmektedir. Eğer bu tabelayı bir okul asmazsa bir daha personel verilmeyecektir yaklaşımı devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır.

Okul müdürü cümleyi değiştirelim tabela asıp teşekkür edelim dediği halde şaşırtıcı bir cevap verilmiştir. Devletin eliyle devletin parasıyla yapılan işlerde bu tür yaklaşım olması kabul edilebilir değildir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısını diğer il ve ilçelerde de görülmesi, yetkililerin bilgilenmesi amacıyla paylaşmayı uygun buluyoruz.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK 

Eğitim Yöneticisi


Bir önceki yazımız olan İŞKUR'dan Almanya'da iş garantili kurs! başlıklı makalemizde Almanya iş fırsatları, Almanya'da Eğitim ve İstihdam Projesi ve Almanya'da iş garantili kurs! hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ