İşkur, termal otellere kalifiye eleman yetiştirme kursları!

İşkur, termal otellere kalifiye eleman yetiştirme kursları!

Afyon Termal Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ATTİD) ildeki termal otellerin isdihdam sorununu çözmek için kalifiye eleman yetiştirme kursları açmayı planlıyor. Kursları bitiren kursiyerlerden üç yıl içinde bin 500 kişiyi vasıflı hale getirerek sektöre kazandırmayı hedefliyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile ATTİD ortaklaşa çalışmalar sonucu ilk etapta 500 kişilik meslek edindirme kursu açmak için Ocakta protokol imzalayacak. Afyon Kocatepe Üniversitesi‘nin (AKÜ)de eğitim desteği vereceği kursiyerler, otellerde uygulamalı eğitim yapacak.

Türkiye’nin termal kenti Afyonkarahisar’da şu anda 5 yıldızlı otel bulunuyor. 3 bin 800 yatak kapasiteli üç otelin iki yılda tamamlanmasıyla sektörde en az bin 500 kalifiye elemana ihtiyaç duyulacak

ATTİD Başkanı Ali Acar, Afyon termal otellerinde şu anda en az 250 kalifiye personel açığı bulunuyor. Acar, “Dernek olarak yeni oteller açılıncaya kadar yılda en 500 kişiyi kurslarda eğiterek kalifiye hale getirmeyi hedefledik. Çeşitli branşlarda açacağımız kurslar yazılı, sözlü ve uygulamalı eğitim verecek. Kursiyerler otellerde bire bir uygulamalı pratik eğitim alacaklar. Kurları başarı ile tamamlayanlara sertifika verilecek. Üniversiteden destek alarak verdiğimiz kurslar sayesinde mezunlar sadece Afyonkarahisar’da değil Türkiye’nin her yerinde kolaylıkla iş bulacaklar.” dedi.

“Yüzde 25 Yabancı Dil Bilenler”

Afyonkarahisar’a Zafer Havalimanı’nın açılmasıyla yurt dışından da turist beklediklerini belirten Acar, bu nedenle turizm sektöründe çalışan personelin en az yüzde 25’inin de yabancı dil şartı aranacağını da ekledi. Acar, “Turistlere rehberlik edilmesi gerekiyor. Çünkü otelde az sayıdaki dil bilen personel kaç kişiye yetişecektir. Turistler iletişim kuramadıkları bir yerde konaklar mı?” diye sordu. Yakın zamanda bir protokol imzalayacaklarını belirten Acar, 500 kişilik meslek edindirme kursunu bitirenlerin otellerde istihdam edileceğini kaydetti.

Ali Acar, Afyon’un marka olabilmesi için Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin turizm sektörüne yönelik desteklerini takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Başvurular Başladı

İŞKUR Afyonkarahisar İl Müdürü Erdem Ünlüyalvaç da gençlerin kurslara başvuru yapmalarını Kurları bitirenlerin işe başlama oranını yüzde yüz olarak hedeflediklerini ifade eden Ünlüyalvaç, “Otellerimiz, devre mülklerimiz var. Dolayısıyla nitelikli eleman eksiğimiz çoktur. Bu mesleklerde eleman arayışı devam ediyor. Kursiyerlerimize cep harçlığı ve sigorta desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu.İşkur, termal otellere kalifiye eleman yetiştirme kursları!

 


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mevlüt 05077663712 dedi ki:

    ismim mevlüt konya akşehir liyim acil iş arıyorum

BİR YORUM YAZ