İŞKUR’dan 230 bin eleman isteniyor

İŞKUR’dan 230 bin eleman isteniyor

İŞKUR'dan 230 bin eleman isteniyorİşkur eleman arayan işyerleriyle iş arayan kişileri buluşturuyor. İşkur işverenleri bilgilendirmek için kurumlara, işyerlerine ziyaretler yaparak çalışmalarını sürdürüyor.

İşkur’un yüz yüze görüştüğü 53 bin 194 patron, haziran sonuna kadar tam 230 bin işçiyi işe alacağını söyledi.

İşkur’un bire bir görüşerek personel alımı ve özlük hakları ile ilgili bilgilendirmeleri sonucu işverenler, önümüzdeki haziran sonuna kadar tam 230 bin işçiyi işe alacağını belirtti. İşe alınması planlanan işçilerin 59 bini imalat, 38 bini idari ve destek hizmetlerine görevlendirilecek.

Türkiye İş Kurumu’nun (İşkur) yeni uygulamaya başladığı projesinde ilk kez işverenlerle bire bir görüşülüyor. “İşgücü Piyasası Analizi” adı verilen uygulamadan işsizlere müjde çıktı.

Fiziği Düzgün fizik Olacak

İşkur’un ziyaret ettiği 53 bin 194 patron, yaza kadar 230 bin 36 kişiyi işe alacağını açıkladı. İşverenlerin 215 bin 243 işçiyi ise “hemen” işbaşı yaptırmak için aradığı belirtildi. Araştırmaya göre işverenlerin aradığı kriterler arasında, patronların işe alacağı elemanlarda en az mesleki bilgi kadar düzgün fiziği olmasına dikkat ettikleri belirlendi. İşkur Genel Müdürü Nusret Yazıcı, özel sektörde 2013 sonuna kadar 600 bin kişiyi işe yerleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

İmalat sektörü önde

İşverenler en çok imalat sanayinde elemanlara ihtiyaç duyuyor. İşverenler imalat sektörüne haziran sonuna kadar 59 bin 370 personel işe alacak. Ayrıca idari ve destek hizmetlerinde 38 bin 319, hastane ve sosyal hizmetlerde 4 bin 342, toptan ve perakende ticarette 29 bin 166, inşaatta 23 bin 498, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde 22 bin 550, ulaştırmada 19 bin 654, kanalizasyon ve su işlerinde 9 bin 113, mesleki bilimsel ve teknik faaliyetlerde 7 bin 584, maden ve taş ocaklarında 5 bin 464, kültür sanat, eğlence ve dinlence sektöründe 2 bin 673 kişiye iş kapısı açılacak. İletişim, eğitim, finans gibi sektörlerde de eleman ihtiyacı öne çıkıyor.

Garson ve inşaat işçisi talebi çok 

İşkur analistlerine göre istihdamı artan meslekler arasında temizlik görevlisi, garson, inşaat işçisi, satış elemanı, güvenlik görevlisi, tekstilde makineci, şoför, aşçı, kaynakçı, madenci, tur operatörü, mermer işçisi, mobilyacı, muhasebe elemanı, CNC tezgah operatörü, hemşire, müşteri temsilcisi öne çıkıyor. İş arayan elemanların yukarıdaki iş kolları ile ilgili İşkur kurslarına katılarak sertifika sahibi olmalarında yarar var. Çünkü işverenler artık kalifiye elemanlarla çalışmak istiyor.

Kasiyer ve çaycı zor iş buluyor 

İşkur verilerine göre bazı mesleklere talep azalıyor. Bu meslekler: Kasiyer, öğretmen, fındık ve pancar işçisi, çaycı, güzellik uzmanı, kalite kontrolörü, deri konfeksiyon teknisyeni, demir dövme pres operatörü, pamuk makine işçisi, orman işçisi, balyalama operatörü, tül perde kontrol işçisi, duvar kağıdı kaplayıcısı, dizgici, perde imal işçisi.


Bir önceki yazımız olan Makro Marketleri İş Başvurusu-2015 başlıklı makalemizde Makro Market Ankara İş Başvurusu, Makro Market Eleman Alımı ve Makro Market İş Başvuru formu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. sudenaz dedi ki:

  peki buna ne zaman ve nasıl başvuracağız bilgi verirmisiniz lütfen.

 2. müjdat dedi ki:

  peki buna ne zaman ve nasıl başvuracağız bilgi verirmisiniz,,hiçbir şekilde bilgi ve fikrim yok detaylı bir blgiye ihtiyacım var rica ediyorum

 3. muhammed nur puse dedi ki:

  biz işkur işçileri olarak askari ücretleri bizi geçindirmiyor biz sözleşmeli olmak istiyoruz maşımıza zam gelmesini istiyoruz

  GEREĞİN YAPILMASINI ARZ EDERİM

BİR YORUM YAZ