İşkur’dan Hükümlü ve Engelliye Kurs

İşkur’dan Hükümlü ve Engelliye Kurs

İşkur’dan Hükümlü ve Engelliye KursTürkiye İş Kurumu İŞKUR düzenlediği kurslarla milyonlarca işsize meslek edindirerek isdihdam sağlıyor. İlk başlarda kamu kurumlarının personel ihtiyaçlarını temin etmek üzere çalışmalar yapan İşkur, yeni yapılanma ile özel sektöre de kalifiye eleman yetiştiriyor. İşkur bundan böyle engelli ve eski hükümlülere meslek edindirmek amacıyla kurslar düzenleyecek. Engelli vatandaşlara mesleki eğitim vermek amacıyla 129, hükümlü ve eski hükümlülere yönelik ise 44 kurs açacak. Yaklaşık 7 milyon 930 bin TL bütçe ayırarak 173 mesleki eğitim kursu düzenleyecek.

İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı başkanlığında 21 Ocak 2013 tarihinde “Özürlü ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Komisyon”’ toplantısı gerçekleştirildi.

Komisyonun mevzuat gereği yılda dört kez toplanması gerekiyor. 2013 yılındaki bu ilk toplantısına İŞKUR yetkililerinin yanı sıra ÇSGB Çalışma Genel Müdürlüğü, ÇSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, TÜRK-İŞ ve TİSK temsilcileri katıldı. Toplantıda, özürlü, hükümlü ve eski hükümlülere yönelik kurslar düzenlenmesi karara bağlandı.

Komisyonda, engelli vatandaşlara meslek öğretmek amacıyla 129, hükümlü ve eski hükümlülere yönelik ise 44 kursun açılmasına karar verildi. Düzenlenecek 173 mesleki eğitim kursuna eski hükümlü ve engelli işsizler katılacak.

Özürlülere verilecek kurslar;

Özürlülere yönelik düzenlenecek kurslar arasında saç bakım ve yapımı, bilgisayar bakım ve onarımı, muhasebe yardımcılığı, ev tekstil ürünleri hazırlama, web tasarımı, kasiyer yetiştirme, ahşap çocuk oyuncakları yapımı, özel gün ve nikâh şekerleri hazırlama, model gemi yapımı, yapma çiçek yapımı, turistik eşya yapımı ve cam ve ahşap boyama eğitimleri bulunuyor.

Hükümlü ve Eski hükümlülere verilecek kurslar; 

Hükümlü ve eski hükümlüler için ise 4 adet kendi işini kurma, 1 girişimcilik ve 7 adet ileri girişimcilik projesi ile ahşap montajı, örtü altı sebze yetiştiriciliği, duvar kâğıdı kaplama, bilgisayar işletmenliği, bahçıvanlık ve bakır işlemeciliği alanlarında kurslar düzenlenecek. İşkur kurslarına katılan kursiyerlere yol ve yemek ihtiyacını karşılamaları için harçlık da verilecek.


Bir önceki yazımız olan İŞKUR 45 Personel Alacak! başlıklı makalemizde İşkur İstihdam Uzman Yardımcısı alım ilanı, İşkur İstihdam Uzman Yardımcısı sınavıbaşvuru şartları ve işkur personel alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ