İŞKUR’dan Sosyal Medya Uyarısı!

İŞKUR’dan Sosyal Medya Uyarısı!

İŞKUR'dan Sosyal Medya Uyarısı!Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) iş arayan gençleri sosyal medyadaki paylaşımları konusunda uyardı. İŞKUR, gençlere iş başvurusu, cv hazırlama ve iş görüşmeleri ile ilgili uyarılar yayımladı. Özellikle gençlerin Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaştıkları fotoğraflara dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

İŞKUR geçlere iş bulmada ışık tutacak bilgilerin yer aldığı bir rehber yayımladı. Rehberde, “Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraflarınız ve içerikler mükemmel bir özgeçmişi gölgeleyebilir” dedi.

Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) iş başvurusu yapan veya iş görüşmesi yapacak gençleri uyardı. İŞKUR, rehberinde Facebook ve Twitter profilinin özgeçmiş incelemelerinde dikkate alındığı belirtiliyor. Gençlerin, sosyal medya hesaplarındaki fotoğraf ve paylaşımlarının iş başvurularında incelendiği belirtiliyor. İŞKUR rehberinde “Bu paylaşımlar, mükemmel bir CV’nin önüne geçebilir” deniyor. Dergi şeklinde hazırlanan rehberde iş arayan gençleri iş görüşmelerine hazırlamak için ipuçları veriliyor. Bu dergiler üniversite ve meslek liselerine de dağıtıldı. İŞKUR!a göre gençlerin iş görüşmelerinde dikkat etmesi gereken noktalar şöyle:

İnternetten Araştırın 

Başvuru yaptığınız işyerine görüşmeye gitmeden işveren hakkında bilgi edinin. İşyeri hakkında internet sitesinden bilgi toplayın. İşyerinin açık adresini önceden öğrenin, randevudan 5-10 dakika önce orada olun. İşverenler genelde aynı soruları sorar. Neden işyerimize başvurdunuz, güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir, mesleki geleceğinizle ilgili planlarınız neler? Bu soruların yanıtlarını tekrarlayın. Ancak sizin işyerini araştırdığınız gibi işverenin de sizi araştıracağını unutmayın. Bu nedenle sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımlarınıza dikkat edin.

Hemen Ücreti Sormayın 

Görüşmelerde işverenlerin beklentilerine de dikkat edilmeli. Buna göre, iş arayanların görüşmelerde ilk olarak ücretle ilgili soru sormaması gerekir. İşverenler, öncelikle işyeriyle ilgili sorular soran ve işyerine kazandıracağı artıları belirten elemanları tercih eder. İşverenler, çalışma arkadaşlarıyla uyumlu, onları yapıcı olarak motive eden ve ekip çalışmasına yatkın kişileri tercih eder. Görüşmede kendinize güvendiğinizi hissettirin. İşverene öneriler ve yaratıcı fikirler sunun.

İş başvurularında dikkat edilmesi gerekenler, Online CV hazırlama, etkili CV hazırlama, İş başvuru formu doldururken dikkat edilecekler ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 


Bir önceki yazımız olan "Elektrik Faturaları İçin Dava açın" başlıklı makalemizde Elektrik Fatura itirazı, Elektrik Faturaları ve Gümrük Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. latif dedi ki:

    çelik imalat ve kaynak yapıyorum iş arıyorum

BİR YORUM YAZ