İşsizlik Ödeneği Ödemesi

İşsizlik Ödeneği Ödemesi

emekli-maasiİşsizlik Ödeneği, işsizlik sigortası işten çıkarılan SGK mensuplarına belli bir süre hayatını sürdürmesi için verilen bir ödenektir. Çalışanlardan kesilen işsizlik ödeneği, işten çıkarılmaları halinde belli şartları taşıyan kişiler ödenmektedir. İşsizlik Ödeneğinden yararlanma koşulları aşağıda belirtilmiştir.

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için; 

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
  • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Bu şartları oluşturan SGK mensupları hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmak suretiyle İşsizlik Ödeneği almaya hak kazanmaktadır. İşkur ve e- devler teknolojinin gelişmesine ayak uydurarak birçok işlemi online yapabilme kolaylığı sunmaktadır. Bu nedenle İşsizlik Ödeneği başvurusu, İşsizlik Ödeneği ödeme tablosu ve İşsizlik Ödeneği sorgulaması yapmak için İşkur ve E- devlet sitelerinden online işlem yapabilirsiniz. Öncelikle sorgulama yapmak için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz yoksa hemen en yakın PTT’den alabilirsiniz. Sonrasında şifrenizle sisteme girerek sorgulama yapabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Ödemesi Sorguamasını buradan da yapabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan İŞKUR'a Olan Borcu Sorgulama başlıklı makalemizde İŞKUR Borç Sorgulaması ve İŞKUR Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ